زیباترین پل های اروپا

وجود پل ها در زندگی ضروری است! آنها دو ساحل، گاهی دو فرهنگ، دو منطقه یا دو شهر را به هم متصل می کنند. پل ها برای حمل مواد غذایی، آب، اتومبیل ها و مردم استفاده می شوند. بعضی از پل های اروپایی جز آثار هنری محسوب می شوند و در این نوشته، ما به شما زیباترین پل های اروپا را معرفی می کنیم. 

پل 25 آپریل (لیسبون؛ پرتغال)

 • پل 25 آپریل (لیسبون؛ پرتغال)

پل 25 آپریل یک پل معلق است که شهر لیسبون؛ پایتخت پرتغال را به شرق شهر آلمادا (جنوب لیسبون)، متصل می کند. این پل در تاریخ 6 آگست 1966 افتتاح شد و یک مسیر قطار هم در سال 1999 به آن اضافه شد.

از آنجا که این پل یک پل معلق است و در مقایسه با پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو (ایالات متحده آمریکا) دارای رنگ مشابهی است، اغلب با این پل سنجیده می شود. در حقیقت، این پل توسط همان شرکت آمریکایی ساخته شده است و دقیقا همان پل گلدن گیت نیست، و فقط این دو پل طراحی های مشابهی دارند. طول این پل 2277 متر است و این پل 23 امین پل بزرگ معلق در جهان است.

تا سال 1974، نام این پل، پل سالازار (Ponte Salazar) بود که بعد از انقلاب جمهوری در سال 1974 تغییر نام پیدا کرد و نام سالازار (نخست وزیر و دیکتاتور اسبق پرتغال) از آن حذف شد. 

—————————————————————————————————————————————————

تاور بریج (پل برج) (لندن؛ انگلستان)

 • تاور بریج (پل برج) (لندن؛ انگلستان)

تاور بریج که معمولا آن را با پل لندن اشتباه می گیرند، تلفیقی از پل معلق و اهرمی است. این پل در سال 1886 تا 1894 ساخته شد و به دلیل نزدیکی آن با برج لندن، نام پل برج را بر آن نهادند که به نماد شهر لندن تبدیل شده است. پل برج از روی رودخانه تیمز عبور می کند و دقیقا وسط پل باز می شود تا کشتی های بزرگتر بتوانند از آن عبور کنند.

—————————————————————————————————————————————————

پل پونته وکیو (فلورانس؛ ایتالیا)

 • پل پونته وکیو (فلورانس؛ ایتالیا)

پل پونته وکیو (در زبان ایتالیایی به معنای “پل قدیمی”)، یک پل قوس دار سنگی قرون وسطایی در فلورانس ایتالیا است که بر روی رودخانه آرنو واقع شده است. این پل بخاطر مغازه ها و بازارچه قدیمی اش معروف است که در ابتدا در اختیار گوشت فروشان بوده ولی اکنون مغازه های سوغات فروشی، طلافروشی و مغازه های هنری در آنجا قرار دارند. دو پل معروف “آله گرازیه” و “سانتا ترینیتا” از همسایگان پل پونته وکیو هستند.

—————————————————————————————————————————————————

پل باستی (لهمن؛ آلمان)

 • پل باستی (لهمن؛ آلمان)

پل سنگی باستی، در ارتفاع 194 متری رودخانه البه در میان کوههای سنگی البه در آلمان واقع شده است. این پل، در ارتفاع 305 متری از سطح دریا است که سنگ های ناهموار و دندانه دار آن، به دلیل فرسایش آب طی یک میلیون سال پیش ایجاد شده اند. 

این پل در نزدیکی دو شهر راتن و پیرنا (شهری در جنوب شرقی شهر درسدن) قرار دارد و از برجسته ترین بخش های پارک بین المللی سکسون سوئیس است. باستی بیش از 200 سال است که از بهترین جاذبه های گردشگری محسوب می شود. 

در سال 1824 ابتدا این پل با چوب ساخته شد که در سال 1851 با سنگ به صورت کنونی، بازسازی شد.

—————————————————————————————————————————————————

پل لوئیس اول (پورتو؛ پرتغال)

 • پل لوئیس اول (پورتو؛ پرتغال)

براستی این پل، نماد پورتو است. توصیه می کنیم یک قایق سواری عالی در زیر این پل فوق العاده داشته باشید و یا روی پل پیاده روی کنید تا از این شاهکار بزرگ مهندسی لذت ببرید. برای رسیدن به شهر ویلا نوا داگایا و سردابه های آن، در طبقه پایین پل و برای داشتن یک چشم انداز فوق العاده از شهر، در طبقه بالای پل قدم بزنید. 

طراح این پل، مهندس Teófilo Seyrig از شاگردان ایفل (طراح برج ایفل فرانسه) است که در سال 1886، این پل دو طبقه آهنی را افتتاح کرده است. این پل 395 متر طول و 8 متر عرض دارد و قوس آن هنوز هم یکی از بزرگترین قوس های آهنی دنیا است. امروز طبقه بالایی پل، برای مترو پورتو استفاده می شود که کلیسای جامع پورتو را به باغ مورو و Avenida da República در ویلا نوا داگایا متصل می کند.

—————————————————————————————————————————————————

پل میلائو (آویرون؛ فرانسه)

 • پل میلائو (آویرون؛ فرانسه)

میلائو یک پل کابلی است که دره رودخانه تارن (Turn) در نزدیکی شهر میلائو در جنوب فرانسه را پوشش می دهد. این پل توسط یک مهندس ساختمان فرانسوی به نام Michel Virlogeux و یک معمار بریتانیایی به نام نورمن فاستر (Norman Foster) طراحی شده است. ارتفاع بلندترین پایه پل 343 متر است که در بالای دره تارن احداث شده است و درحال حاضر بلندترین پل دنیاست (از برج ایفل هم بلندتر است!) که شمال و جنوب فرانسه را به هم متصل می کند. هزینه ساخت و ساز این پل، حدود 400 میلیون یورو بود. 

این بنا به طور رسمی در تاریخ 14 دسامبر 2004 افتتاح شد و در تاریخ 16 دسامبر برای عبور و مرور باز شد. این پل به طور مداوم، به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ مهندسی در تمام دوران رتبه بندی شده است. 

—————————————————————————————————————————————————

پل زنجیره ای (بوداپست؛ مجارستان)

 • پل زنجیره ای (بوداپست؛ مجارستان)

پل زنجیره ای سیچینی، یک پل معلق است که بر روی رودخانه دانوب قرار گرفته است و دو بخش “بودا” و “پست” (بخش غربی و شرقی بوداپست؛پایتخت مجارستان) را به هم متصل می کند که تا قبل از آن، دو قسمت مجزا بودند. 

طراحی این پل توسط مهندس انگلیسی ویلیام تیرنی کلارک انجام شده است. این پل، اولین پل دائمی در رودخانه دانوب در مجارستان بود که در سال 1849 افتتاح شد.

—————————————————————————————————————————————————

پل ریالتو (ونیز؛ ایتالیا)

 • پل ریالتو (ونیز؛ ایتالیا)

پل ریالتو، یکی از چهار پل گراند کانال در ونیز ایتالیا است و قدیمی ترین پل شهر نیز شناخته می شود که مناطق سان مارکو و سان پولو را به هم متصل می کند. زیر پل یک قوس هفت و نیم متری وجود دارد تا کشتی های کوچک بتوانند از آن عبور کنند. 

این پل سنگی از جاذبه های مهم شهر ونیز است. این پل سه ردیف پیاده رو دارد که دوتای آنها در دو طرف پل در امتداد نرده ها قرار دارند و قسمت عریض پیاده رو در قسمت داخلی قرار دارد که در دو طرف آن فروشگاه های کوچکی قرار دارد که لوازم مورد علاقه توریست هارا می فروشند. 

—————————————————————————————————————————————————

پل چپل (لوسرن؛ سوئیس)

 • پل چپل (لوسرن؛ سوئیس)

از زیباترین پل های اروپا پل چپل است که یک پل 204 متری است و بر روی رودخانه رئوس قرار دارد. این پل از قدیمی ترین پل های چوبی سرپوشیده در اروپا است که امروزه از جذاب ترین دیدنی های شهر لوسرن محسوب می شود. در گذشته هدف از ساخت این پل، حفاظت از شهر در برابر مهاجمین بوده است. نقاشی های کشیده شده در بخش داخلی پل، یادآور تاریخ محلی سوئیس است.

—————————————————————————————————————————————————

پل پونته نوو (روندا؛ اسپانیا)

 • پل پونته نوو (روندا؛ اسپانیا)

پل پونته نوو در شهر روندا ( در فاصله کمی تا مالاگا ) قرار دارد که این شهر را به دو قسمت شهر جدید و شهر قدیم تقسیم کرده است. این پل در سال 1793 ساخته شد که بعد از گذشت 226 سال، رنگ سنگ های آن با دامنه کوه یکسان شده است.

این پل بر روی یکی رودخانه قرار گرفته است که در نقطه انتهایی مسیر، تشکیل یک آبشار بی نظیر داده است و آن را به یکی از زیباترین پل های اروپا تبدیل می کند.

—————————————————————————————————————————————————

پل قدیمی (موستار؛ بوسنی و هرزگووین)

 • پل قدیمی (موستار؛ بوسنی و هرزگووین)

استاری موست یا همان پل قدیمی، یک پل تاریخی در بوسنی هرزگووین است که در قرن 16 ام توسط  عثمانی ها ساخته شد. این پل از روی رودخانه نرتوا عبور می کند و دو قسمت شهر را به هم متصل می کند. بعد از گذشت 427 سال، در تاریخ 9 نوامبر 1993، این پل توسط نیروهای کرواتی در جنگ کرواسی-بوسنی نابود شد. بعد از آن، یک پروژه برای بازسازی این پل ایجاد شد و در نهایت در تاریخ 3 جولای 2004 پل مجددا افتتاح شد. 

این پل، یکی از برجسته ترین نمادهای کشور است، همچنین یکی از نمونه های سبک معماری اسلامی در بالکان است که توسط میمار هایرودین طراحی شده است. 

—————————————————————————————————————————————————

پل پونت د روهان (فینیستر؛ فرانسه)

 • پل پونت د روهان (فینیستر؛ فرانسه)

چندین پل مسکونی گرانبها در دنیا وجود دارد که ساختمان آنها با سایر پل ها متفاوت است. پل پونت د روهان در بخش Landerneau فرانسه، با مغازه ها، رستوران ها و خانه هایش، از آخرین پلهای مسکونی ساخته شده از اروپا بود که در سال 2010، 500امین سالگرد تولدش را جشن گرفت.

پل سنگی که امروزه دیده می شود، در سال 1510 میلادی و بر اساس دستورالعمل ویکونت د روهان ساخته شده است. 

—————————————————————————————————————————————————

پل گارابیت ویاداکت (کانتال؛ فرانسه)

 • پل گارابیت ویاداکت (کانتال؛ فرانسه)

پل راه آهن گارابیت یک پل قوس دار آهنی است که بر روی رودخانه ترویر در منطقه کوهستانی Massif Central فرانسه ساخته شده است. در اواخر دهه 1800، زمین های کوهستانی این ناحیه، مانع رسیدن راه آهن به جنوب فرانسه بودند و مهندسان برای دستیابی به یک راهکار موثر برای عبور از این موانع مانند دره طوفانی گارابیت در بخش کانتال، تلاش کردند.

این وظیفه به یکی از معروف ترین مهندسین فرانسوی؛ گوستاو ایفل، واگذار شد که او یک پل قوس دار آهنی را پیشنهاد داد که بتواند در برابر بادهای تند این منطقه مقاومت کند. او همچنین در سال 1877، پل ماریا پیا در پرتغال را با مسائل فنی مشابه، با موفقیت انجام داد. این پل یکی از جاذبه های دیدنی فرانسه محسوب می شود. 

—————————————————————————————————————————————————

پل واسکو دو گاما (لیسبون؛ پرتغال)

 • پل واسکو دو گاما (لیسبون؛ پرتغال)

پل واسکو دو گاما واقعا یکی از زیباترین پل های اروپا است که به نام سازنده آن نامگذاری شد که او یک جهانگرد پرتغالی بود که برای اولین بار از راه دریا از اروپا به هند سفر کرد. پل واسکو دو گاما، یک پل کابلی است که دو شهر آلکوشت و ساکاوم را به هم متصل می کند. طراح این پل 17.2 کیلومتری، آرماندو ریتو است. 

قطعا رانندگی بر روی پل عظیمی که از میان دریا گذشته است با تابش درخشان خورشید، یک تجربه بسیار لذت بخش خواهد بود. اگر از شهر لیسون بازدید کردید، حتما از این پل بی نظیر دیدن کنید. ساخت این پل در فوریه سال 1995 شروع و در 29 مارس سال 1998 افتتاح شد. منظره اطراف پل، شگفت انگیز است و تا به انتهای مسیر نرسید، متوجه عظمت و شکوه پل نخواهید شد. 

این پل 17.2 کیلومتری تا قبل از ساخته شدن پل کریمه روسیه (با طول 18.2کیلومتر)، طولانی ترین پل اروپا بود.

—————————————————————————————————————————————————

پل پونت دو گارد (گارد؛ فرانسه)

 • پل پونت دو گارد (گارد؛ فرانسه)

از پل باستانی پونت دوگارد از زیباترین پل های اروپا حتما دیدن کنید که روی رودخانه گاردن در منطقه ورس پونت دوگارد در نزدیکی منطقه رمولینز ساخته شده است. این پل که در جنوب فرانسه قرار دارد، به عنوان یک آب گذر توسط رومی ها ساخته شد. این پل 3 طبقه است که بخشی از یک قنات 50 کیلومتری است و دو شهر باستانی یوزس و نایمز را به هم متصل می کند.

در سال 1985، این پل به دلیل اهمیت تاریخی آن، به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد.


لینک های مرتبط:

بهترین زمان سفر به سوئیس

بهترین مقاصد سفر در اروپا در سال 2019

حلقه طلایی: یک سفر جاده ای دلفریب در قلب روسیه

اسپانیا؛ یک کشور باشکوه و یک مقصد مورد علاقه گردشگران

برترین فستیوال های سوئیس در سال 2019

ایتالیا؛ کشور دیدنی های اعجاب انگیز