گرجستان (آسیا)

  • پایتخت: تفلیس
  • واحد پول: لاری
  • زبان رسمی: گرجی
  • شهرهای مهم: تفلیس، باتومی، کوتائیسی
  • جمعیت: 3,723,500

جغرافیا:

گرجستان یک کشور کوچک در تقاطع اروپا و آسیا است.گرجستان از جنوب شرقی با آذربایجان، از جنوب با ارمنستان و ترکیه، از شمال با روسیه و بخش غربی آن با دریای سیاه هم مرز است. تفلیس پایتخت گرجستان است که در قرن پنجم بنیانگذاری شد.

کشور گرجستان با مساحت 69700 کیلومتر مربع، 3720000 نفر جمعیت در خود جای داده است. شگفت انگیز است که در این سرزمین کوچک 26060 رودخانه و 40 منطقه محافظت شده وجود دارد. به همین دلیل بخش بزرگی از کشور را طبیعت دست نخورده تشکیل می دهد.

طبیعت شگفت انگیز و تنوع این کشور منبع الهام بسیاری از نویسندگان و شاعران بود. در گرجستان، همه چیزهایی که مسافر می تواند رویای آن را داشته باشد وجود دارد: کوه هایی با برف ابدی، دریاچه های کوهستانی، چمن زار هایی واقع در ارتفاعات زیاد، رودخانه هایی در دره های عمیق و باریک پر از گل و میوه، دره های طبیعی، غارهای باستانی، سواحل نخل خرما، آب های معدنی و استخرهای آب گوگرد؛ در واقع این کشور، بهشت روی زمین است.

گرجستان دارای مناطق آب و هوایی متنوع است، به همین دلیل است مقصد مسافرین در کل سال است. در اینجا مناطق آب و هوایی گرمسیری و معتدل جایگزین یکدیگر می شوند. در تابستان هوا آفتابی است و درجه حرارت از 29 تا 33 درجه سانتی گراد ودر زمستان بین -2 تا 4 درجه سانتی گراد است. مهم نیست که چه کسی هستید و چه نوع تعطیلاتی را دوست دارید، این کشور همه آرزوهای شما را برآورده می کند!

 غذا:

هیچ چیزی به اندازه غذا در مورد روح و فرهنگ یک کشور به شما نمی گوید. غذاهای ملی گرجستان از نظر طعم و تنوع در میان بهترین های جهان قرار دارند. هر استان کشور، یک سنت آشپزی دارد که به قرنهای پیش بازمی گردد. غذاهای Imeretian , Megrelian و Kakhetian از غذاهای منحصر به فرد و معروف گرجستان هستند.

درحالیکه که گوشت نقش مهمی در غذاهای گرجستان دارد، توجه زیادی هم به میوه ها و سبزیجات می شود. غذاهای سنتی با ترکیب صحیح این مواد، در ابتدا شمارا جذب می کند، سپس شما را متعجب می کند و در نهایت شما را شوکه می کند!  راز این طعم و مزه، خاک گرجستان است: گسترش طبیعی زمین های حاصلخیز و غنی از مواد معدنی که توسط آب های ناب کوه های قفقاز تامین می شود.

جشن سنتی گرجی Supra نامیده می شود. تعداد غذاهایی که در Supra شما را مجذوب می کند بی نهایت است، اما تعدادی از آنها متمایز ترند:

خاچاپوری (Khachapuri): نان پنیر گرجستان که در خارج از کشور به عنوان یک پیتزا گرجستان شناخته می شود. شما می توانید انواع مختلف خاچاپوری را در مناطق مختلف امتحان کنید تا طعم های منحصر به فردی را تجربه کنید.

پخالی (Pkhaleuli): یک غذای گیاهی که از گیاهان و سبزیجات ادویه زده شده به همراه گردو تهیه می شود که شبیه اسفناج است ولی چاشنی و طعم منحصر به فردی دارد.

ساتیسوی (Satsivi): مرغ یا بوقلمون در یک سس گردو به همراه مقداری سیر و ادویه؛ این غذا اینقدر لذیذ و اشتها آور است که هیچ رژیمی در برابرش نمی تواند مقاومت کند.

خینکالی (Khinkali): غذای ملی گرجستان؛ گوشت آبدار خمیری شکل که با استفاده از یک تکنیک خاص با دست خورده می شود که فقط باید این کار را در گرجستان یاد بگیرید. این غذا آنقدر خوشمزه است که باید فقط برای خوردن این غذا به گرجستان سفر کنید!

متسوادی (Mtsvadi): کباب گرجستان؛ گوشت کبابی که روی آتیش چوب درخت مو با برگ های مایل به قرمز پخته می شود و آب انار تازه روی آن ریخته می شود.

Churchkhela: دسر ملی گرجستان؛ لواشک گرجی با استفاده از میوه های خشک شده تهیه شده است.

فرهنگ :

شما در حال کشف کشوری با فرهنگ مختلف، تاریخ غنی و مصنوعات منحصر به فرد هستید. گرجستان خانه انسان های اولیه ای است که حدود 2 میلیون سال پیش آنجا زندگی می کردند. گرجستان یک کشور باستانی در تقاطع تمدن غربی و شرقی است جایی که شیوه زندگی و سنت های اروپایی و آسیایی هزاران سال است که ادغام می شوند. در واقع این کشور چیزهای شگفت انگیزی برای گفتن به شما دارد.

محال است به گرجستان بروید و معماری سنتی آن (که بیش از 1300 سال قدمت دارد) شما را مجذوب نکند؛ در خیابان های شهر، دره های باریک رودخانه و قله های کوهستان را خواهید دید و همچنین نقاشی های دیواری از گورستان های باستانی منحصر به فرد بر اساس کتاب مقدس فرقان را مشاهده خواهید کرد. اگر به دنبال چیزی خاص و عرفانی هستید قطعا باید از صومعه های سنگی بازدید کنید.

واردزیا (Vardzia) یک صومعه سنگی تشکیل شده از تونل های مخفی، سالن ها و اتاق هایی است که در قرن 12 ام ساخته شده است. این مجموعه یکی از جذاب ترین جاذبه های توریستی کشور است.

داویت گارجا (Davit Gareja) مجموعه ای از صومعه های قدیمی غار مانند است با چشم اندازی خاص. دیوارهای آن با نقاشی های باستانی پوشانده شده است.

موسیقی پلی فونیک گرجستان بخاطر طنین هارمونیک خاصش در سراسر دنیا معروف است. ساختار پلی فونیک این موسیقی طی قرن ها تغییر نکرده است و همچنان در سراسر کشور – در شهر و روستاها، در کلیساها و صومعه ها و در رویدادهای مختلف فرهنگی می توان آن را شنید. Sufra (جشن سنتی گرجی) بدون این موسیقی غیر قابل تصور است.

ریتم، پویایی، نظم هندسی، انصباط، انرژی، کار گروهی همزمان و فردی بیان کننده رقص مردمی گرجستان است. رقص گرجستان تاریخ گرجستان را به تصویر می کشد- مبارزه، رشد، صلح، عشق، تلفیقی شگفت انگیز از جشن و غم و اندوه. رقص های مردمی گرجستان در سراسر جهان بسیار مورد قدردانی قرار گرفته است، بنابراین گرجی ها با نمایش ها و کنسرت های خود، بازدیدکنندگان زیادی را از سراسر دنیا در تمامی سال به گرجستان می کشانند.