تایلند (آسیا)

  • پایتخت: بانکوک
  • واحد پول: بات
  • زبان رسمی: تایلندی
  • شهرهای مهم: بانکوک، پاتایا، پوکت، ایوتایا، جزیره ساموئي
  • جمعیت: ۶۸٬۸۶۳٬۵۱۴

تایلند، کشوری که در مرکز سرزمین آسیای جنوب شرقی قرار دارد. تایلند که کاملاً در مناطق گرمسیری واقع شده است، اکوسیستم های متنوعی را شامل می شود از جمله مناطق جنگلی مرتفع در مرزهای شمالی، مزارع برنج حاصلخیز دشت های مرکزی، فلات وسیع در شمال شرقی و سواحل ناآرام در امتداد شبه جزیره جنوبی.

تایلند در تمام سال نسبتاً گرم است، هرچند که رسماً سه فصل اصلی دارد:

  • در تابستان (مارس تا ژوئن)، درجه حرارت می تواند بالاتر از 40 درجه سانتی گراد، به ویژه در شمال شرقی و بانکوک افزایش یابد. سال نو تایلندی ها یا همان Songkran در “آوریل” گرم ترین ماه سال است. برای رهایی از گرما، تایلندی ها در طول جشنواره سه روزه، به همدیگر آب می پاشند.

  • فصل بارندگی (ژوئیه تا اکتبر) میزان بارندگی شدید است و معمولاً در اواخر ظهرها یا صبحهای زود باران می بارد. درجه حرارت نسبتاً بالا است، اما به دلیل سطح رطوبت بالا می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

  • بهترین فصل، فصل سرد (نوامبر تا فوریه) است که آب و هوایی نسبتاً خشک و دلپذیر را به ارمغان می آورد. در طول روز، درجه حرارت به ندرت از 35 درجه بالا می رود.

بهترین زمان برای بازدید از تایلند بین نوامبر تا فوریه است که آب و هوا نسبتاً سرد و خشک (25-32 درجه سانتی گراد) است. در حالی که معمولاً بانکوک شاهد افت دمای ناچیز است، استانهای شمالی و شمال شرقی می توانند نسبتاً سرد باشند. اگر قصد سفر به کوهستان را دارید، حتما ژاکت یا لباس گرم همراه خود بیاورید.

دسامبر همانند غرب، فصل جشن است. برخی از جشنواره های رنگارنگ، مانند جشن لوی کراتونگ Loy Krathong، مردم قایق های کوچک خود را که در آن مشعل کوچکی قرار داده اند و آن راتزئین کرده اند به آب می اندازند. مناطق عمده خرید، به ویژه مناطقی از بانکوک، با استفاده از لامپ های تزئینی و دکوراسیون های مخصوص تم کریسمس به افزایش جذابیت سفر می افزایند. تنها مشکل برای ورود در این دوره این است که این مقصد محبوب شلوغ است و اتاق های هتل ها زود رزرو می شوند. قیمت ها برای اقامت، تورها، حمل و نقل و کالاهای خاص معمولاً بخاطر هجوم گردشگران افزایش می یابند.

با رسیدن ماه مارس و ماه مه، تابستان تایلند آغاز می شود، هنگامی که درجه حرارت می تواند از 40 درجه سانتیگراد بالا رود. همراه با رطوبت بالا که ممکن است احساس کنید که واقعاً در یک اجاق گاز غول پیکر قرار دارید و هیچ راه فراری ندارید. البته مراکز خرید با تهویه مطبوع و مراکز غذاخوری در دسترس هستند.

در بانکوک بیشتر مردم قادر به انگلیسی صحبت کردن هستند و مردم شهر همیشه آماده اند تا با شما حتی با پانتومیم هم که شما ارتباط برقرار کنند.

فصل موسمی (ژوئن تا سپتامبر) معمولاً بسیار خیس و مرطوب است. اما خبر خوب این است که می توانید اوقات خود را در مراکز خرید، آبگرم یا رستوران پنهان شوید! تا از باران های سنگین که معمولاً بیشتر از دو ساعت طول نمی کشند، فرار کنید. همچنین باران زندگی تازه ای به شهر می بخشد. پارک های ملی و آبشارها معمولاً در بهترین حالت هستند.

هرچقدر که می توانید انبه بخورید، انبه های تایلند از خوشمزه ترین انبه های دنیاست!

ویزای تایلند:

  • ویزاهای توریستی

گردشگران بسیاری از کشورها (از جمله ایالات متحده، انگلیس، آلمان، فرانسه و سنگاپور) هنگام ورود به تایلند نیازی به ویزا ندارند و می توانند به مدت 30 روز در این کشور بمانند. در بسیاری از این کشورها (از جمله ایالات متحده، انگلستان، استرالیا، آلمان، فرانسه و سنگاپور) می توانید قبل از ترک کشور مبدا درخواست ویزای توریستی 60 روزه کنید. در صورت داشتن گذرنامه برزیلی، پرو یا کره جنوبی، از شرایط ویزا معاف هستید و مجاز به ورود و ماندن در تایلند برای مدت زمانی 90 روز هستید.

شهروندان برخی از کشورهای دیگر ملزم به درخواست ویزا 15 روزه در هنگام ورود به ایستگاه های بازرسی مهاجرت هستند، در حالی که سایرین قبل از عزیمت باید درخواست ویزای خود را دهند. برای دریافت مشاوره با مشاورین ما در سرزمین چهارفصل تماس حاصل فرمایید.

تعطیلات رسمی تایلند:

Jan 1  (اول ژانویه)  جشن سال نو
(Feb (full moon (فوریه) ماگاپوچا (بزرگداشت بودا و تعالیم او)
April 6 (آوریل) روز یادبود سلسله چاکری 
April 13-15 (آوریل) روز سنتی سال نو تایلندی ها
May 1 (می) روز کارگر
May 5 (می) روز تاج گذاری
(May (full moon (می) سالروز تولد روشنگری و ورود بودا به نیروانا
(July (full moon (جولای) بزرگداشت بودا
Aug 12 (آگوست) روز مادر (تولد ملکه اچ ام)
Oct 23 (آگوست) روز بزرگداشت پادشاه
Dec 5 (دسامبر) روز پدر (تولد پادشاه اچ ام)
Dec 10 (دسامبر) روز قانون اساسی 
Dec 31 (دسامبر) جشن سال نو