ترکیه (آسیا)

  • پایتخت: آنکارا
  • واحد پول: لیر ترکیه
  • زبان رسمی: ترکی
  • شهرهای مهم: استانبول، آنکارا، آنتالیا، ازمیر، بورسا، آدانا، کوشی آداسی، مارماریس
  • جمعیت: ۸۲.۰۰۳.۸۸۲

جغرافیا:

ترکیه شبه جزیره ای بزرگ است که دو قاره اروپا و آسیا را به هم متصل می کند.

ترکیه از سه طرف توسط دریای سیاه در شمال، دریای مدیترانه در جنوب و دریای اژه در غرب احاطه شده است.

ترکیه که به طور رسمی به عنوان جمهوری ترکیه شناخته می شود، یک کشور اروپایی و آسیایی است. ترکیه از شمال غربی با بلغارستان؛ از غرب با یونان ؛از شرق با ارمنستان، آذربایجان و ایران، از شمال شرقی با جورجیا، از جنوب به سوریه و از جنوب شرقی با عراق همسایه است.

استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، در تنگه بوسفور ساخته شده است. این شهر تا حدی در اروپا و تا حدی در آسیا است.

ترکیه از ایالت تگزاس آمریکا بزرگتر است.

ترکیه یکی از زلزله خیزترین مناطق در زمین است و در مدت 70 سال گذشته 13 زلزله در کشور رخ داده است.

گسل شمالی آناتولی صدها مایل از دریای مرمره در قسمت غربی کشور به ارتفاعات آناتولی شرقی متصل می شود. این گسل در حدود 8 اینچ (20 سانتیمتر) در سال به عقب و جلو حرکت می کند.

بلندترین کوه ترکیه آرارات است که دو قله دارد (16945 فوت یا 5165 متر).

این کوه نزد بسیاری از مردم مقدس است و اعتقاد بر این است که این جا، جاییست که کشتی نوح بعد از آن سیل بزرگ به گل نشسته است. 

آب و هوا:

آب و هوای ترکیه با توجه به منطقه متفاوت است. به طور کلی، آب و هوای کشور متعادل است. منطقه دریای سیاه متعادل و بارانی است. جنوب و منطقه اژه، دارای آب و هوای مدیترانه ای است؛ و مناطق مرکزی، شرقی و جنوب شرقی دارای آب و هوای قاره ای هستند. 

طبیعت:

ترکیه مکان مهمانی پرندگان در سفر مهاجرتی بین خانه های تابستانی و زمستانی آنهاست. آنها به یک جنگل ملی محافظت شده مهاجرت می کنند که توسط تالاب نهر محاصره شده است.

اولین پارک ملی در ترکیه در سال 1958 افتتاح شد.

درحال حاضر در ترکیه 39 پارک وجود دارد که گونه های نادر و زیستگاه های آنها در آنجا محافظت می شود. گونه های متعددی در معرض خطر هستند، از جمله عقاب چاله شمالی، که به شدت در معرض خطر قرار دارد.

در یک زمانی، ترکیه منزلگاه شغال ها، سیاهگوش ها، گرگ ها و خرس ها بود، اما در حال حاضر این گونه حیوانات نادر هستند.

مردم و فرهنگ:

مردم ترکیه از پیشینه های مختلفی هستند. آنها یادآور گروه های مختلفی است که هزاران سال پیش ترکیه را ترک کرده اند.

اکثریت مردم ترکیه در شهرها زندگی می کنند و کودکان برای رفتن به دبیرستان باید به شهرها بروند. 

مردم ترکیه عمدتا مسلمان سنی هستند و یک پنجم جمعیت ترکیه را کردها تشکیل می دهند.

کودکانی که در قسمت اروپایی استانبول زندگی می کنند ممکن است با کشتی از تنگه بوسفور برای ملاقات با پدر بزرگ و مادربزرگشان که در قسمت آسیایی هستند عبور کنند. 

ترکها بسیار خانواده دوست و مهمان نواز هستند. آنها توریست ها را به خانه هایشان می آورند و با غذا و نوشیدنی به استقبالشان می روند. 

یکی از وعده های غذایی مورد علاقه ترکها، کباب ساخته شده از بره کبابی است. رژیم غذایی آنها شامل بره، بادمجان و ماست است. آب نبات طعم شیرین با گلبرگ های گل رز به نام Turkish delight یا lokum، در بسیاری از طعم ها و رنگ ها به فروش می رسد.

فوتبال محبوب ترین ورزش در ترکیه است. سه تیم محبوب در استانبول وجود دارد. ترک ها در رشته وزنه برداری و نوعی کشتی که کشتی ترکی نامیده می شود برتری دارند.

تاریخ:

ترکیه از اولین زیست گاه های جهان به شمار می آید. 

8800 سال پیش، کاتال هویوک یک محل پلکانی از 150 خانه گلی بود که کنار هم ساخته شده بودند. 

خیابانی وجود نداشت و مردم از پشت بام وارد خانه هایشان می شدند.

حدود 4000 سال پیش، هیتی ها یک امپراتوری در بخش مرکزی جایی که امروز آناتولی نام دارد، ایجاد کردند. آنها صدها سال حکمرانی کردند. هنگامی که هیتی ها قدرت را از دست دادند، جنگ تروا رخ داد.

در سال 1453، شهر قسطنطنیه توسط مسلمانان عثمانی فتح شد و ترکیه بخشی از امپراتوری عثمانی شد. بعد از جنگ جهانی اول، کشور توسط یونان مورد حمله قرار گرفت که توسط کمال آتاتورک منجر به استقلال ترکیه شد. 

این شهر به طور رسمی در سال 1923 به استانبول تبدیل شد. و ترکیه به یک کشور سکولار تبدیل شد، به این معنی که دین و سیاست از هم جدا شدند. زنان حق رای دادن را در سال 1934 بدست آوردند. 

ترکیه یک مقصد محبوب برای تعطیلات است که پیر و جوان،دوستداران ساحل و خشکی، دوست داران غذاهای تاریخی را به سمت خود می کشد. 

فرهنگ، آداب و رسوم ،مذهب، سنت مهمان نوازی، مصطفی کمال آتاتورک “پدر ترک ها” و بنیانگذار ترکیه مدرن از افتخارات کشور ترکیه به حساب می آید.

یک کشور پویا که از تغییرات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی استقبال می کند و دوست دارد این مسائل را مورد بحث قرار دهد.

شهرها:

گروه:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

شهرها:

گروه: