آفریقای جنوبی (آفریقا)

  • پایتخت: کیپ تاون
  • واحد پول: رند
  • زبان رسمی: زبان آفریکانس و انگلیسی
  • شهرهای مهم: ژوهانسبورگ، کیپ تاون، دوربان، پرتوریا، پورت الیزابت، بلومفونتن
  • جمعیت: 57,725,600

آفریقای جنوبی (South Africa) نام کشوری است که در جنوبی‌ترین نقطه از قاره آفریقا قرار دارد و با مساحتی معادل یک میلیون و ۲۲۱ هزار کیلومتر مربع، بیست و چهارمین کشور بزرگ جهان و با جمعیتی حدود ۵۷ میلیون و ۷۲۵ هزار نفر، بیست و چهارمین کشور پرجمعیت شمرده می‌شود. آفریقای جنوبی از شمال با نامیبیا، بوتسوانا و زیمباوه و از شرق و شمال شرقی با موزامبیک و سوازیلند همسایه است. همچنین کشور کوچک لسوتو را زمین‌های آفریقای جنوبی به تمامی احاطه کرده‌اند. با حدود ۲۷۰۰ کیلومتر خط ساحلی، این کشور با اقیانوس‌های اطلس وهند نیز مرز مشترک آبی دارد. پایتخت کشور، کیپ تاون است و از دیگر شهرهای بزرگ آن می‌توان به ژوهانسبورگ، دوربان و سووتو اشاره کرد. 

آفریقای جنوبی ۱۱ زبان رسمی دارد که به ترتیب میزان استفاده شامل زولو، خوسایی، آفریقایی (آفریکانس)،‌ انگلیسی آفریقای جنوبی، سوتوی شمالی، تسوانا، سوتو، شنگانی (تسونگا)، سوازی (سیسواتی)، وندا و ندبیلی جنوبی می‌شود. حدود ۷۳٪ از جمعیت کشور را مسیحیان پروتستان تشکیل می‌دهند و بعد از آن با ۱۴٪ دین ناباوران، ۷٪ مسیحیان کاتولیک و کمتر از ۲٪ مسلمانان قرار گرفته‌اند. نوع حکومت آفریقای جنوبی، جمهوری پارلمانی به شمار می‌رود و بر خلاف دیگر حکومت‌های جمهوری، رئیس جمهور کشور همزمان در راس دولت و کشور قرار می‌گیرد. واحد رسمی پول نیز رند آفریقای جنوبی (R) نام دارد.

 آفریقای جنوبی، زادگاه یکی از بزرگ‌ترین مبارزان راه آزادی، نلسون ماندلا است. نه تنها میراث رهایی‌بخش به جا مانده از او؛ بلکه حیات وحش غنی، خط ساحلی در کنار آب‌های نیلگون اقیانوس، پارک‌های جنگلی متعدد و شهرهای شلوغ و پر زرق و برق، بسیاری از گردشگران را به سمت این کشور جذاب می‌کشاند. اقتصاد پایدار، زیرساخت‌های گردشگری مناسب و ویژگی‌های فرهنگی و طبیعی، همه در کنار هم، آفریقای جنوبی را به یکی از مقاصد شگفت‌انگیز گردشگری در جهان تبدیل کرده‌اند.

کیپ تاون به عنوان پایتخت کشور و با مراکز خرید لوکس، سواحل زیبا و بناهای تاریخی، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.قلعه گود هوپ با بنایی ستاره‌ مانند و قرن هفدهمی، از مهم‌ترین دیدنی‌های کیپ تاون به شمار می‌رود. ساحل ویکتوریا و آلفرد از سواحل پرطرفداری است که همیشه میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر دنیا با فرهنگ‌هایی مختلف می‌شود. ساحل بلودرز نیز با هزاران پنگوئن بامزه آفریقایی، از دیدنی‌های تکرارنشدنی آفریقای جنوبی است. در سفر به کیپ تاون، بازدید از باغ گیاه شناسی ملی کریستن بوش، آکواریوم تو اوشنز، موزه هنر معاصر آفریقا و مزرعه کروکودیل ها را فراموش نکنید.

ژوهانسبورگ با تاریخ دردناک و پرفراز و نشیب، حوادث سیاسی و اغلب خشونت‌آمیز نظام آپارتاید و ظهور شخصیت‌های برجسته‌ای مانند نلسون ماندلا، از دیگر مقاصد مهم در سفر به آفریقای جنوبی است. از دیدنی‌های ژوهانسبورگ، این شهر رنگارنگ می‌توان به موزه آپارتاید،مرکز نلسون ماندلا، تپه قانون اساسی و ملویل اشاره کرد.

با رشد و توسعه گردشگری در آفریقای جنوبی و تلاش مسئولان در بخش‌های مربوطه، هر روز بر آمار جاذبه‌های توریستی کشور افزوده می‌شود و گردشگران بیشتری نام این سرزمین را در فهرست مقاصد خود قرار می‌دهند. گوشه‌ای از بی‌شمار دیدنی‌های آفریقای جنوبیشامل پارک ملی کروگر آفریقای جنوبی، بوکاپ، چرخ و فلک کیپ ویل، موزه دیسکریت سیکس، پارک تفریحی گلد ریف سیتی، پارک بزرگ ليمپوپو ترانس ‌فرانتير، دماغه‌ امید نیک و پارک ملی پیلانسبرگ می‌شود.

ساعت محلی آفریقای جنوبی ۱.۵ ساعت از ساعت رسمی ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این مقصد جذاب، نیازمند ویزاهستند.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

شهرها:

گروه: