حلقه طلایی: یک سفر جاده ای دلفریب در قلب روسیه

حلقه طلایی روسیه

حلقه طلایی،  یک مقصد محبوب برای گردشگران داخلی و خارجی است. شهرهای باستانی که بسیاری از آنها مراکز مهم در قرن قرون وسطایی روسیه بودند. حلقه طلایی (Golden Ring)؛ سرزمین شهرهای کوچک قرون وسطایی در شمال شرقی مسکو است که دیدن آنها مانند قرار گرفتن در آغوش آرامش روسیه است. 

کلیساهای زیبا، گنبدهای طلایی پیازی شکل، تاریخ باستانی، طبیعت و غذاهای خوشمزه روسیه و… همه آن چیزی است که در مسیر مشهور توریستی و نه چندان دور از مسکو وجود دارد. حلقه طلایی روسیه، یک مسیر توریستی است که در دوره اتحاد جماهیر شوروی ترسیم شده است، با این ایده که می تواند تعداد گردشگران خارجی را که به این کشور سفر می کنند را افزایش دهد. امروزه، این مسیر، یکی از محبوب ترین مسیرها هم برای گردشگران خارجی و هم برای گردشگران داخلی روسیه است.

سرزمین چهارفصل؛ ارایه دهنده ارزان ترین نرخ های تور روسیه. برای مشاهده قیمت تورها، روی متن کلیک کنید.

در سال 1967 یوری بیچکوف، مورخ و روزنامه نگار هنری، برای نوشتن مجموعه سفرنامه های خود، به شهرهای اوبلاست ولادیمیر (Vladimir Oblast) سفر کرد. آخرین شهری که وی بازدید کرد ، یاروسلاو بود، بنابراین مسیر سفر وی به شکل حلقه در آمد. او بعدها سفر خود را با عنوان “حلقه طلایی” منتشر کرد.

در واقع هیچ لیست رسمی از شهرهای حلقه طلایی وجو ندارد. هشت شهر اصلی حلقه طلایی شامل یاروسلاو ، کاستروما ، ایوانوا ، سوزدال ، ولادیمیر ، سرگیف پوساد، پرزلاوول زالسکی و روستوف ولکی است. جدا از این شهرها؛ شهرهای پالخ، پلیوس، شویا، گوروخوفتس، گوس-خروستالنی، موروم، یوریف-پولسکی، ریبینسک، توتایف، اوگلیچ، کاسیموف و کالوگا نیز به عنوان بخشی از این حلقه در نظر گرفته می شوند.

اگرچه می توان با قطار و اتوبوس به این شهرها سفر کرد، اما بهترین کار سفر با اتومبیل است. می توانید یک ماشین  در مسکو اجاره کنید. تنها مشکل اصلی این کار، مشکلات ترافیکی آزار دهنده در جاده های خروجی مسکو است. حتماً در اوایل هفته سفر کنید و از تعطیلات در آخر هفته پرهیز کنید، که زمان مهاجرت نیمی از مردم شهر به خانه های ییلاقیشان است. اگر برای یک تور یک هفته ای آماده نیستید، می توانید سفرهای یک روزه به شهرها داشته باشید. زمان سفر به اکثر آنها، چند ساعت با قطار از مسکو است.

یاروسلاو:

شهری واقع بر روی رودخانه ولگا که در فاصله 150 مایلی شمال شرقی مسکو قرار دارد. در اوایل قرن یازدهم توسط Yaroslav (یکی از بزرگترین حاکمان روس قرون وسطایی) تأسیس شد. این شهر، قبلاً کلیساهای سنگی داشت، در دوره ای که بیشتر ساختمانها از چوب درخت ساخته شده بود و این نوع ساختمان ها غیر معمول بود. به کلیسای John the Baptist در Tolchkovo و نقاشی های دیواری باشکوه آن نگاه کنید. مرکز شهر به اندازه کافی کوچک است که می توانید از همه جاذبه های اصلی شهر، پیاده بازدید کنید و از دورنمای شهر یاروسلاو باستان، غافل نشوید. در سال 2010 این شهر سالگرد هزاره خود را جشن گرفت. در حالی که این شهر به دلیل شایستگی های معماری اش شناخته شده است، دارای یک مجموعه نسبتاً بزرگ از جاذبه های فرهنگی است. در طول تابستان یاروسلاو، میزبان چندین جشنواره علمی، موسیقی و تئاتر است. 

ولادیمیر:

شاهزاده ولادیمیر مونماچ در سال 1108، ولادیمیر را به عنوان یک پاسگاه دفاعی تأسیس کرد. اگرچه پایتخت روسیه در قرن چهاردهم به مسکو نقل مکان کرد، ولادیمیر در طول تاریخ روسیه، نقش مهمی ایفا کرد. امروزه این شهر، یکی از جواهرات حلقه طلایی روسیه است.

فراموش نکنید که از مهمترین زیبایی های آن شهر فوق العاده دیدن کنید. به عنوان مثال، یکی از شاهکارهای بی نظیر این شهر قرون وسطایی که تا امروز باقی مانده است، کلیسای جامع دورمیشن مادر خدا (Cathedral of the Dormition of the Mother of God) می باشد. بیشترین ساختمانهای قرن دوازدهم در کل روسیه را می توان در ولادیمیر و منطقه اطراف آن یافت.

کاستروما:

كاستروما برای اولین بار در سال 1213 تاسیس شده است، اما اعتقاد برخی مورخان این است كه توسط شاهزاده Yuri Dolgoruky (شاه مسكو) در سال 1152 تأسیس شده که این موضوع این شهر را فقط پنج سال از مسكو جوان تر کرده است. امروزه، کاستروما یک بندر رودخانه، یک مرکز صنعتی و یک مکان آرام در رودخانه ولگا با جمعیتی در حدود 275000 نفر است. این شهر بسیار در حال توسعه است. در سالهای اخیر، کاستروما با بازگرداندن بناهای تاریخی و اماکن عمومی و همچنین طراحی برنامه های جدید گردشگری و همچنین سرمایه گذاری در جشنواره های شهری و رویدادهای فرهنگی، در ترویج گردشگری تلاش بسیار کرده است.

منطقه کاستروما، دارای تعداد زیادی از شهرهای کوچک تاریخی است که هر کدام دارای یک مکان خاص و میراث فرهنگی هستند. در میان اینها، شهر بوئی (Bui)، واقع در سمت راست رودخانه کاستروما در 60 مایلی شمال شهر کاستروما واقع شده است. آیا می دانید که کاستروما خانه اصلی Snegurochka (دوشیزه برفی) است؟!

یکی از مکان های اصلی کاستروما، کلیسای سه گانه Ipatiev Monastery است که در اوایل قرن هفدهم در تاریخ خانواده رومانوف (Romanov) نقش اساسی داشت.

سوزدال:

سوزدال تنها 137 مایل با مسکو فاصله دارد. اولین سابقه سوزدال در تواریخ، به سال 1024 باز می گردد. در آن روزگار، سوزدال مرکز معنوی روسیه قدیم بود ، و این موضوع، حتی اکنون هم مشهود است. در مساحت 3.5 مایل مربع پنج صومعه، حدود 30 کلیسا و 14 برج ناقوس وجود دارد: در سوزدال، آثار باستانی و فرهنگی قدم به قدم بیشتر از هر کجای دنیا (احتمالا به استثنای بیت المقدس سابق) وجود دارد.

اگر می خواهید از یک سفر معمولی دور شوید و طعم بی نظیر تاریخ و سنت روسیه در یکی از شهرهای حلقه طلایی؛ سوزدال را بچشید، می توانید تنها با هزینه 100 دلار یه آخر هفته عالی را در این شهر داشته باشید.

پرزلاوول زالسکی:

پرزلاوول زالسکی در نزدیکی ساحل دریاچه Pleshcheyev واقع شده است که در سال 1152 توسط یوری دلگوروکی، شاهزاده قلمرو بزرگ “روستوف-سوزدال” و بنیانگذار مسکو تأسیس شد. پرزلاوول زالسکی تعداد بسیار زیادی صومعه دارد.

یکی از مهمترین صومعه ها، صومعه Goritsky بود که در اوایل قرن چهاردهم توسط شاهزاده مسکو؛ ایوان کالیتا (1283-1341) تاسیس شد که در سال 1382 توسط تاتارها تخریب شد. این صومعه چوبی به سرعت بازسازی شد و به مرکز عمده فعالیت های مذهبی تبدیل شد. در آغاز قرن شانزدهم، یک راهب دیگر از صومعه Goritsky؛ دانیل ، صومعه Trinity-Danilov را تأسیس کرد.

صومعه فئودوروفسکی (Feodorovsky) در پرزلاوول زالسکی مانند سایر اماکن مذهبی در شهرهای حلقه طلایی، آنقدر مشهور نیست و از معماری قابل توجهی برخوردار نیست، اما این صومعه در اوایل تاریخ روسیه نقش مهمی داشته است.

روستوف ولکی، روستوفِ بزرگ:

روستوفِ ولکی یکی از باستانی ترین شهرهای روسیه است که نام آن اولین بار در سال 862 ذکر شده است. در آن سال ، برادران Varangian به روس دعوت شدند. برای تمایز این شهر با روستوف-نا-دونو (Rostov-on-Don) که در جنوب روسیه قرار دارد، به نام روستوف ولکی (به معنی روستوف بزرگ) می باشد.

اگر ازین شهر دیدن کردید حتما از بالا به آن نگاه کنید. نقطه عطف اصلی روستوف، كرملین آن است كه در طول قرن ها بیشتر بدون تغییر مانده است. همچنین می توانید در مورد زیباترین کلیسای روستوف مطالعه کنید.

سرگییف پوساد:

سرگییف پوساد نزدیکترین شهر باستانی به مسکو است که روی حلقه طلایی قرار گرفته است. این شهر قدمتی طولانی دارد که مربوط به قرن 14 است. اصلی ترین مکان دیدنی شهر معروف به “صومعه سرگییف پوساد” (Trinity-St. Sergius Lavra) است که در اواسط قرن شانزدهم تأسیس شد.

سرزمین چهارفصل؛ ارایه دهنده ارزان ترین نرخ های تور روسیه. برای مشاهده قیمت تورها، روی متن کلیک کنید.

ایوانوا:

این شهر، در سال 1608 تاسیس شد، بنابراین ایوانوا یکی از جوانترین شهرهای حلقه طلایی است.

گاهی اوقات این شهر “شهر عروس” نیز نامیده می شود، زیرا به ازای هر 1000 مرد حدود 1300 زن وجود دارد. اما این رقم در حقیقت تفاوت چندانی با میانگین ملی ندارد. بنابراین، اوضاع آنقدرها که به نظر می رسد غم انگیز نیست! و عروسی ها در شهر عروس دقیقاً مثل هر جای دیگری اتفاق می افتد.


لینک های مرتبط:

شهر فنگ هوانگ ؛ زیباترین شهر باستانی چین

بهترین مقاصد سفر در اروپا در سال 2019

حلقه طلایی: یک سفر جاده ای دلفریب در قلب روسیه

اسپانیا؛ یک کشور باشکوه و یک مقصد مورد علاقه گردشگران

برترین فستیوال های سوئیس در سال 2019

ایتالیا؛ کشور دیدنی های اعجاب انگیز