یونان (آسیا)

  • پایتخت: آتن
  • واحد پول: یورو
  • زبان رسمی: یونانی
  • شهرهای مهم: آتن، تسالونیکی، پاتراس، پیرئوس، لاریسا
  • جمعیت: 10,768,477

یونان، کشوری قرار گرفته در جنوب شرقی قاره‌ی اروپا و جنوب شبه جزیره‌ی بالکان است. این سرزمین که به مهد تمدن غرب و زادگاه دموکراسی، بازی‌های هیجان‌انگیز المپیک، سیاست و فلاسفه شهرت دارد، با جاذبه‌های گردشگری طبیعی و آثار تاریخی جالب و شگفت‌انگیز، به یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری توریست‌های سراسر جهان، تبدیل شده است.

یونان از شمال با کشور آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه هم‌مرز است. جالب است بدانید که سرزمین اصلی یونان، از غرب با فاصله‌ی کمی از دریای یونان واقع شده و از شرق و جنوب توسط دریای‌ اژه محدود شده است. همچنین این کشور در محل اتصال سه قاره‌ی آفریقا، اروپا و آسیا قرار دارد. مردم این کشور برای معاملات خود از واحد پول یورو (€) استفاده می‌کنند و زبان ‌آنها یونانی است.

یونان با مساحتی حدود ۱۳۲ هزار کیلومتر مربع، جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون را در خود جای داده است. این سرزمین از یک شبه‌جزیره و بیش از ۳ هزار جزیره‌ی مختلف تشکیل می‌شود. ۳۰۰ جزیره در این کشور مسکونی و بقیه خالی از سکنه هستند. آتن، پایتخت یونان محسوب می‌شود و پس از آتن شهرهای تسالونیکی، پاتراس و هراکلیون از بزرگ‌ترین شهرهای این کشور هستند. طبق آمار، بیش از ۹۸ درصد از مردم یونان پیرو مذهب ارتدوکس به شمار می‌روند و ۲ درصد باقی‌مانده نیز به ادیان دیگر گرایش دارند. حکومت یونان از نوع جمهوری است. نخست وزیر، در راس دولت و رئیس جمهور، در راس کشور قرار می‌گیرند. 

در آتن مکان‌های تاریخی و طبیعی بسیاری مورد توجه و محبوبیت توریست‌های سراسر جهان، قرار دارد. از جمله این مکان‌ها می‌توان بهپارتنون یا آکروپلیس اشاره کرد. همچنین میدان سینتگما شاهد بسیاری از وقایع مهم یونان، از گذشته تا به امروز بوده است. معبد زئوس مجموعه‌ی عظیم سنگی است که قدمت آن به قرن ۵ پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد و ساخت آن حدود ۷۰۰ سال به طول انجامیده است. از دیگر جاذبه‌های محبوب آتن می‌توان معبد ارچتیوم آتن یا ارچتیوس را نام برد که معبدی ۲۴۰۰ ساله و با بنایی از سنگ مرمر پنتلیک است که در آکروپلیس قرار دارد. آگورای باستانی واقع در بخش شمالی آکروپلیس که مهد دموکراسی یونان محسوب می‌شد و محله پلاکا که یکی از بهترین‌ مکان‌های فرهنگی و بومی یونان به شمار می‌رود، از دیگر دیدنی‌های آتن هستند. بندر پیرئاس با قدمت ۲۵۰۰ ساله به دلیل حضور گسترده‌ی مسافران، به یکی از پربازدیدترین بنادر اروپا تبدیل شده است و تپه‌ لیکاوتوس نیز تپه‌ای همانند آکروپولیس است که با مناظر زیبا و چشم‌نواز طبیعی، مورد علاقه‌ی توریست‌ها است. 

جزیره‌ی کرت با منطقه باستانی کنوسوس و موزه‌های متعدد، از مقاصد گردشگری یونان است و صخره‌های میتئورا با معابدی بی‌نظیر که روی صخره‌ها ساخته شده‌اند و در بین مردم یونان به بهشت‌های آسمانی روی زمین شناخته می‌شوند، یکی دیگر از مناطق محبوب و دوست‌داشتنی گردشگران به شمار می‌رود.

ساعت محلی یونان ۱.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است و هموطنان عزیز برای سفر به این کشور اسطوره‌ای، نیازمند ویزا هستند.

گروه: