قبرس (اروپا)

  • پایتخت: نیکوزیا
  • واحد پول: یورو
  • زبان رسمی: یونانی، ترکی
  • شهرهای مهم: لیماسول، لارناکا، پافوس، آیاناپا
  • جمعیت: 1,189,265

قبرس

قبرس یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری جهان است. قبرس یکی از مکان های مورد علاقه برای گردشگران از کشورهای اروپایی است. لیماسول ، پافوس، لارناکا و همچنین شهرهای تفریحی اییا ناپا و پروتاراس محبوب ترین شهرهای توریستی جزیره هستند. بهترین زمان مسافرت از آوریل تا اکتبر است، اما بسیاری از گردشگران در زمستان نیز به این جزیره می آیند. نه تنها آب و هوای گرم، دریای مدیترانه و سواحل زیبا باعث جذب گردشگر می شوند بلکه قبرس دارای مناظر تاریخی و طبیعی بسیاری و همچنین امکانات ورزشی (گلف ، تنیس) است. برای دوستداران زندگی شبانه در شهرها، استراحتگاه، بارها، رستوران ها و کلوپ های شبانه وجود دارد.

قبرس سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه، پس از سیسیل و ساردنیا، با مساحت 9.251 کیلومتر مربع است. این کشور در گوشه شمال شرقی مدیترانه، در فاصله 300 کیلومتری شمال مصر، 90 کیلومتری غرب سوریه و 60 کیلومتری جنوب ترکیه واقع شده است. جزیره Rhodes یونان 360 کیلومتری شمال غربی قبرس واقع شده است. نیکوزیا پایتخت و بزرگترین شهر آن است. یونانی و ترکی زبانهای رسمی آن است و واحد پول رسمی آن یورو است. 

خط ساحلی قبرس در شمال متراکم و صخره ای است ولی در جنوب ساحل های شن و ماسه ای طولانی دارد. جلگه ساحلی شمال، پوشیده از درختان زیتون و خرنوب که پشتیبان آن دامنه کوه های سنگ آهک شیب دار و باریک Pentadaktylos است که ارتفاع آن به 1.042 می رسد.

نیکوزیا به عنوان پایتخت قبرس فعالیت می کند و از یک مکان نسبتاً مرکزی در جزیره برخوردار است، همچنین بزرگترین شهر قبرس است. لارناکا یکی دیگر از شهرهای برجسته و قدیمی در این جزیره است که دارای هتل ها و جاذبه های ساحلی بسیاری است در حالیکه لیماسول و پافوس نیز از مناطق توریستی قابل توجهی هستند و در راه ورزش های آبی، غذا و خرید محبوبیت بسیار زیادی دارند. با این حال، برای تعطیلات و زندگی شبانه در قبرس، شهر Ayia Napa که سواحل مدیترانه ای افسانه ای دارد، انتخاب خوبی است.

در جنوب قبرس، توده کوه گسترده تروودوس Troodos، پوشیده از درختان کاج، بلوط، سرو که در قله کوه المپوس Olympus ، با ارتفاع 1.953 متر به اوج خود می رسد. زمین های زراعی 46.8 درصد از کل مساحت این جزیره را تشکیل می دهند. هیچ رودخانه ای وجود ندارد، فقط سیل هایی است که پس از باران شدید جاری می شوند.

تاریخ قبرس یکی از قدیمی ترین تاریخ های ثبت شده در جهان است و اهمیت تاریخی آن با اندازه کوچک آن متناسب است.

کدام شهر را برای تعطیلات در قبرس انتخاب کنید؟

اعتقاد بر این است که شهرهای تفریحی پروتاراس و اییا ناپا واقع در قسمت شرقی جزیره برای دوستداران ساحل مناسب تر هستند. در زمستان، تعداد کمی از گردشگران به اینجا می آیند. شهر پافوس و لیماسول واقع در غرب برای کسانی که به فرهنگ، تاریخ، برخی از ورزش ها (گلف و تنیس) علاقه مند هستند، جالب تر به نظر می رسند. در این شهرها تعدادی سواحل خوب نیز وجود دارد. اغلب توصیه می شود که آیا ناپا بیشتر مورد توجه جوانان و دوستداران زندگی شبانه و سرگرمی قرار می گیرد. شما می توانید در هر یک از شهرهای قبرس یک تعطیلات عالی داشته باشید…

آب و هوای قبرس

قبرس خشک ترین و گرمترین جزیره مدیترانه است. آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های طولانی و خشک و زمستان های آرام دارد. گرم ترین ماه سال جولای و آگوست است که دمای میانگین بالاتر از 40 درجه سانتی گراد است. متوسط دما در تابستان بین 25 تا 30 درجه سانتی گراد است. بهترین دوره های بازدید از ماه مارس – ژوئن و سپتامبر – اکتبر است. سردترین ماه ها دسامبر، ژانویه و فوریه است که متوسط دما در کوهها بین 3 تا 12 درجه سانتی گراد است. از ژانویه تا مارس دامنه های کوهستانی برفی برای اسکی مناسب هستند. از ماه اکتبر تا مارس به طور متوسط 300 میلی متر باران می بارد، اما در منطقه غربی این می تواند تا 1100 میلی متر باشد. باقیمانده سال خشک است. خاک غنی از آهک، آب را پس گرفته، بنابراین بسیاری از چاه ها هنوز در تابستان جریان دارند، اما تقریباً همه رودخانه ها خشک می شوند.

گردشگری یکی از منابع اصلی درآمد در قبرس است. سازمان گردشگری قبرس (CTO) مشغول فعالیت در صنعت گردشگری است. صنایع مرتبط با گردشگری بخش قابل توجهی از جمعیت قبرس را به خود اختصاص می دهد. در بین گردشگران قبرس، بیشترین بازدید شهروندان انگلیس و آلمان هستند.

غذای مردم قبرس

غذای قبرس بیانگر تاریخ غنی و سرکش این جزیره و فرهنگ یونانی غیرقابل انکار آن است. شما می توانید مزه های تحت تأثیر خاورمیانه، آسیای صغیر و ونیزی ها را در قبرس پیدا کنید، همه از مواد تازه محلی، گیاهان و ادویه جات، ترشی جات و روغن زیتون استفاده می کنند. رژیم مدیترانه ای با داشتن غلات، میوه و سبزیجات تازه حاصل از آفتاب، ماهی با پروتئین بالا، گوشت بدون چربی و مرغ گزینه ای سالم است.

قبرس در کار شراب سازی یک سنت دیرینه دارد که به بیش از 4000 سال بر می گردد. در زمان های قدیم شراب منبع اصلی ثروت این جزیره بود.

این کشور به دو بخش تقسیم می شود. قبرس شمالی و قبرس جنوبی. قسمت شمالی “جمهوری ترک قبرس شمالی” نامیده می شود و قسمت جنوبی “جمهوری مستقل قبرس” یا “قبرس یونان” نامیده می شود.

رودهای زیادی در قبرس وجود ندارد. آنها بیشتر شبیه به نهرهای کوهستانی هستند که در هنگام بهار آب دارند. این شهر در زمان های قدیم از جنگل های زیادی برخوردار بود، اما در اواخر قرن بیستم دامنه کوه ها در اثر جنگل زدایی و آتش سوزی تقریباً لخت بودند. در حال حاضر تقریباً یک پنجم از این جزیره با کاشتن درختان جدید دارای جنگل است. قبرس این نام را به تجارت مس در دوران باستان مدیون است. کیپروس (قبرس) کلمه یونانی برای مس است.

قبرس جزیره ای با تاریخ غنی است. اولین آثار تمدن در این شهر قدمتی بیش از 9000 سال دارد. 

از آنجا که این جزیره بزرگ و گسترده است، بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند بجای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، اتومبیل کرایه کنند. زیرا این امکان را به شما می دهد تا با سرعت بیشتری بسیاری از مناطق دیدنی شهر و سواحل را ببینید.

معرفی مختصر شهرهای قبرس:

لیماسول در جنوب جزیره قبرس واقع شده است. این شهر دومین شهر بزرگ کشور است. جمعیت این شهر حدود 235 هزار نفر است. ساحل لیماسول مکانی محبوب در بین گردشگران است. جشنواره کارناوال و شراب لیماسول (که در اوایل ماه سپتامبر برگزار می شود) را می توان محبوب ترین رویدادهای شهری دانست. معروف ترین جاذبه در نزدیکی لیماسول را شاید بتوان کوریون Kourion در نظر گرفت که دارای یک سالن آمفی تئاتر به خوبی حفظ شده است. شهر پافوس از غرب، لارناکا و اییا ناپا از شرق با لیماسول همسایه شده اند.

لارناکا در جنوب شرقی جزیره واقع شده است. این شهر سومین شهر بزرگ قبرس است. یک دریاچه نمکی کوچک وجود دارد که در زمستان، در نزدیکی شهر، فلامینگوهای زنده زندگی می کنند. در نزدیکی شهر فرودگاه بین المللی قرار دارد.

آیا ناپا یک شهر کوچک است. اقامتگاه ها در قسمت جنوب شرقی جزیره واقع شده است. نزدیک اییا ناپا بهترین سواحل قبرس هستند. این شهر دارای رستوران ها و کلوپ های شبانه زیادی است. اعتقاد بر این است که اییا ناپا بهترین مکان برای تعطیلات برای جوانان قبرس است. هواداران زندگی شبانه و سرگرمی ، اییا نپا را “جدید ایبیزا” می نامند.

پافوس در جنوب غربی جزیره قبرس واقع شده است. جمعیت ساکن شهر حدود 36000 نفر است. جاذبه ها و سواحل زیادی در نزدیکی شهر وجود دارد. در نزدیکی این شهر مکانی است که طبق افسانه به عنوان زادگاه الهه یونانی آفرودیت Aphrodite در نظر گرفته شده است. پافوس در لیست میراث فرهنگی و طبیعی جهان گنجانده شده است. در نزدیکی شهر فرودگاه بین المللی قرار دارد.

نیکوزیا پایتخت جمهوری قبرس و پایتخت جمهوری ترکیه قبرس شمالی است. این شهر در بخش مرکزی جزیره واقع شده است. جمعیت نیکوزیا 166000 نفر است.

فاماگوستا در جمهوری ترکیه قبرس شمالی واقع شده است. جمعیت این شهر حدود 50 هزار نفر است. جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر همه ساله در فاماگوستا برگزار می شود. کنسرت، نمایش رقص و اجرای تئاتر در طول جشنواره برگزار می شود.