آذربایجان (آسیا)

  • پایتخت: باکو
  • واحد پول: منات
  • زبان رسمی: آذربایجانی
  • شهرهای مهم: باکو، نخجوان، شیروان، لریک
  • جمعیت: 10,000,000

آذربایجان از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 به یک کشور مستقل تبدیل شد. این کشور در جنوب غربی آسیا قرار دارد و کوههای بزرگ قفقاز در شمال آن واقع شده است. آذربایجان از شرق با دریای خزر، از جنوب با ایران، از غرب با ارمنستان و از شمال با گرچستان و روسیه هم مرز است.

این کشور با مساحت 86،600 کیلومتر مربع کشور کمی بزرگتر از اتریش است. جمهوری آذربایجان 9.7 میلیون نفر جمعیت دارد. دین اصلی آن اسلام است. جمهوری آذربایجان یکی از معدود کشورهایی است که دارای اکثریت جمعیت شیعه است. پایتخت و بزرگترین شهر آن باکو است. زبانهای گفتاری آن، زبان آذری 90٪ (رسمی) و روسی 2٪ است. در برخی مناطق، مردم به زبانهای انگلیسی، آلمانی و عربی نیز مکالمه می کنند.

جمهوری آذربایجان از اسلام شیعه پیروی می کند، همانند همسایه اش ایران. هیچ چیز غیر معمولی در اینجا نیست. آنها ترکیه سنی را برادران خود می دانند. این کشور با اسرائیل روابط خوبی دارد، چیزی که در جهان اسلام غیر معمول است. بسیاری از آذربایجانی ها طرفدار روس هستند. همین افراد طرفدار غربی هم هستند. به طور خلاصه، به نظر می رسد فرهنگ آذربایجان ترکیبی جنجالی از همه چیز دارد.

آذربایجان با میهمان نوازی بی نظیر

به جمهوری آذربایجان بروید و بهترین مهمان نوازی جهان را تجربه کنید. افراد محلی برای کمک به توریست ها مسافت های زیادی طی می کنند و میهمانان برای آنها کالایی با ارزش هستند. در خانه بمانید و میزبانان با فنجان های چای، اسنک و هر چیز دیگری از شما پذیرایی می کنند. از آنها راهنمایی بخواهید، و آنها ممکن است به جای نشان دادن راه با شما بیایند! جوانترهایی که انگلیسی صحبت می کنند، اغلب خوشحال می شوند که در مورد کشورشان صحبت کنند. میهمان نوازی خوب در فرهنگ آذربایجان بسیار حائز اهمیت است.

جمهوری دموکراتیک آذربایجان در سال 1918 تأسیس شد، این اولین جمهوری دموکراتیک و سکولار در جهان اسلام بود، اما تنها دو سال بعد در اتحاد جماهیر شوروی گنجانیده شد. این کشور در سال 1991 به دنبال فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استقلال دوباره به دست آورد. جمهوری آذربایجان یکی از شش کشور مستقل مدرن ترک است. 95٪ از جمعیت آن مسلمان هستند، 85٪ مسلمان شیعه و 15٪ مسلمان سنی هستند که آذربایجان به عنوان دومین درصد از جمعیت شیعه در جهان پس از ایران محسوب می شود.

این کشور سرشار از منابع طبیعی ، مهمترین آنها نفت و گاز طبیعی است. پایتخت آذربایجان، باکو ، جمعیتی بیش از 2 میلیون نفر دارد و در ساحل جنوب غربی Absheron، واقع شده است. به گفته باستان شناسان ، باکو حداقل دو هزار سال سابقه دارد.

اسم ارمنستان را نگو!

رابطه آذربایجان و ارمنستان مانند اسرائیل و خاورمیانه است. آنها از سال 1988 در مورد منطقه مورد مناقشه Nagorno-Karabakh قره باغ درگیر جنگ بوده اند. حتی گفتن این نام باعث ایجاد ظن و بدبینی می شود.

بر خلاف سایر ملل اسلامی که در جنوب خاورمیانه قرار دارند، آذربایجان سکولار است. همه چیز در ماه رمضان طبق معمول ادامه می یابد. رستوران ها، کافه ها و بارها باز هستند و پر از مشتری خواهند بود. سفر به آذربایجان در ماه رمضان مشکلی ایجاد نمی کند. جشن عید قربان در آذربایجان نیز جشن گرفته می شود.

آب و هوای آذربایجان:

تنوع در مناظر و مناطق آب و هوایی ، سرزمین آتش را در هر زمان از سال به مقصدی جذاب تبدیل می کند. 

ژانویه: وقتی کریسمس تمام شود، بیشتر گردشگران به جای اقلیم های سرد و یخی قفقاز به سمت آب و هوای گرم می روند. اما توریستهای بی باک می توانند یک جشن استثنایی عید نوروز و جشن سال نو را در باکو تجربه کنند. خود باکو پر از چراغ و رنگی است که خیابان ها را تزئین می کند و مهمانی های بی پایان در کافه ها، هتل ها و رستوران ها گردشگران را سرگرم می کند. جشن های سال نو در سایر مناطق این کشور نیز برگزار می شود، اما باکو فعال ترین است.

متوسط دما در باکو در ژانویه: 2-7 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 6روز.     روزهای برفی: 4روز.

فوریه: زمستان های آذربایجان در امتداد دریای خزر نسبتاً معتدل و در داخل کشور سرد است. بارش برف در بعضی از مناطق کشور به سمت کوه های قفقاز مکرر است. در زمستان تعداد کمتری از گردشگران از آذربایجان بازدید می کنند و فقط با چند دلار می توان محل اسکان را خریداری کرد.

میانگین دما در کوه Shahdag در فوریه: 20- درجه سانتی گراد. روزهای برفی: 15+روز.

مارس: نوروز بایرامی، سال نو پارس، تا پایان ماه مارس برگزار می شود. جشن زرتشتیان یک جشن ملی در آذربایجان برای بزرگداشت ورود بهار است. مردم محلی میزبان رویدادها و جشنواره های منظم با تهیه غذاهای بی نظیر و نوشیدنی های سنتی هستند. گردشگرانی که در اواخر بهار از کشور بازدید می کنند، باید هدفشان این باشد که در جمهوری آذربایجان باشند تا این رویداد فرهنگی بی نظیر را یک بار در طول زندگی خود تجربه کنند. با شروع بهار، شاخ و برگهای درختان چشم انداز شهر را رنگی می کنند.

متوسط دما در باکو در ماه مارس: 4-10 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 5روز.

آوریل: Sheki، یک شهر باستانی با قدمت بیش از 2000 سال، در کوهپایه کوه های قفقاز بزرگ قرار دارد. با فراوانی تاریخ و فرهنگ در این مقصد که در نزدیکی مرز گرجستان قرار دارد، بازدید از شکی اغلب به عنوان یک فعالیت برتر در جمهوری آذربایجان ارزیابی می شود. زمستان ها سرد و خشن هستند. با توجه به موقعیتی که بخاطر نزدیکی با کوهها دارد، در بهار به سمت شکی بروید و تولد دوباره برگها و گلها را تجربه کنید.

متوسط دما در Sheki در ماه آوریل: 5-19 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 12روز.

ماه مه: در خیابانهای بسیاری از شهرهای آذربایجان قدم بزنید و روز گرامیداشت 28 مه در باکو را تجربه کنید. این تاریخ مربوط به روز جمهوری است، یعنی روزی که جمهوری دموکراتیک آذربایجان در سال 1918 تشکیل شد. دو سال کوتاه تا سال 1920 ، ملت مستقل بود. از جشن ها و زمان بازگشایی محدود مغازه ها لذت ببرید. باکو بهترین مکان برای تجربه جشن های روز جمهوری در آذربایجان است.

میانگین دما در باکو در ماه مه: 15-22 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 3روز.

ژوئن: تابستان در آذربایجان داغ است. با گرم شدن هوا، انتظار می رود گاهی اوقات دمای هوا در باکو به 40 درجه سانتیگراد برسد. گرما با رطوبت ناشی از دریای خزر ترکیب می شود و در ماه ژوئن مکانی ناراحت کننده برای گشت و گذار ایجاد می کند. گفته می شود بیشتر مردم باکو به خواب نیمروزی طولانی می روند و دوباره هنگام غروب، زمانی که درجه حرارت قابل تحمل تر است بیرون می روند. در این ماه به یکی از استراحتگاه های ساحلی بروید یا به سمت جنوب به لنکران بروید.

متوسط دما در لنکران: 28-34 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 1روز

جولای: در حالی که تابستان ممکن است در زمین های پست و کم ارتفاع گرم باشد، ارتفاعات دارای درجه حرارت دلپذیرتر هستند و آن را به یک زمان ایده آل برای پیاده روی تبدیل می کنند. به سمت Sheki یا Quba بروید و از دمای هوای دلپذیر لذت ببرید. به همین دلیل، جولای بهترین زمان برای پیاده روی در کوه های قفقاز است. برف Xinaliq فقط در ماه جولای ذوب می شود. در دشت های آذربایجان، انتظار می رود درجه حرارت پایین تر از 30 درجه سانتیگراد باشد.

متوسط دما در Xinaliq در جولای: 10-20 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 6روز.

آگوست: بازدید از باکو در تابستان برای کسانی که مشکلی با هوای گرم و آفتابی ندارند، خوب است. تمایلات افراد محلی به سمت سواحل در امتداد شبه جزیره Absheron است. وزش باد شدید در دریای خزر می وزد و هوا را کمی سرد می کند. برای فرار از گرمای ساحلی، بازدید از Quba را در نظر بگیرید. شهر کوچک فرهنگی که در کوهپایه کوهستان قفقاز واقع شده است و در تاریخ و سنت ها گنجانده شده است. کوبا Quba مکانی عالی برای بازدید در تابستان آذربایجان است.

متوسط دما در Quba در آگوست: 18-28 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 1روز.

سپتامبر: دریاچه Goygol در نزدیکی Ganja در جمهوری آذربایجان مرکزی در بین زیباترین نقاط کشور قرار دارد. این دریاچه کوهستانی با رنگ های آبی تیره و جنگل های اطراف خود هر ساله انبوهی از گردشگران محلی را به خود جلب می کند. بازدید از دریاچه گویگل در یک سفر یک روزه از گانجا یک فعالیت مشترک بین افراد است. اما مطمئناً یکی از بهترین زمانهای بازدید از جمهوری آذربایجان برای دیدن دریاچه، پایان تابستان است. برگهای سبز به رنگ نارنجی و قهوه ای تبدیل می شوند و گلهای سفیدی که محیط اطراف دریاچه را پوشانده اند.

متوسط دما در دریاچه Goygol در ماه سپتامبر: 7-18 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 6روز.

اکتبر: انتقال بین تابستان و پاییز غیر منتظره است. در ماه اکتبر ابرها از بالای باکو سرازیر می شوند و پایتخت نم نم باران بیشتری را تجربه می کند. دما در شبها خنک تر می شود. به گفته اهالی محل، بهترین زمان برای بازدید از جمهوری آذربایجان در ماه اکتبر پس از گرمای شدید تابستان و قبل از شروع سرمای زمستان است. گشت و گذار در باکو و سفرهای یک روزه برای بازدید از Ateshgah ،Yanar Dag (کوهستان سوزاننده باکو) و پارک ملی Gobustan بسیار راحت تر خواهد بود. رفتن به ارتفاعات و پیاده روی در قفقاز شاید ایده خوبی نباشد. جشن های روز استقلال نیز در 18 اکتبر در سراسر کشور برگزار می شود.

میانگین دما در باکو در اکتبر: 14-20 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 6روز.

نوامبر: کمتر کسی از جمهوری آذربایجان که در اواخر سال دما کاهش می یابد بازدید می کند. اما ممکن است کسانی باشند که اشتیاق به حیوانات وحشی دارند و از مهاجرت پرندگان قدردانی می کنند. توییترهای آماتور و متخصصان زیبایی شناسی با تجربه می توانند انواع پرندگان در آذربایجان را در تمام سال در پارک های ملی مشاهده کنند. پرندگان فصلی از زمستان سخت روسیه پرواز می کنند و تماشای پرندگان به عنوان یکی از لذت بخش ترین تجربه های زندگی است. بسیاری از پارک های ملی در امتداد ساحل واقع شده اند.

متوسط دما در امتداد ساحل جنوبی آذربایجان: 7-14 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 4-10روز.

دسامبر: علی رغم اینکه جمهوری آذربایجان دارای اکثریت مسلمان است، مردم محلی هنوز هم پذیرای جشن های کریسمس در سراسر کشور هستند. از بازارهای کریسمس گرفته تا شبهای رنگارنگ کافه ها و رستوران ها که گردشگران لذت جشن را در جمهوری آذربایجان تجربه می کنند.

متوسط دما در باکو: 5-10 درجه سانتی گراد. روزهای بارانی: 6روز. روزهای برفی: 3روز.

بهترین زمان برای سفر به آذربایجان:

آوریل – ژوئن: از آوریل تا ژوئن، دشت های آذربایجان به رنگ سبز و گل ها در شکوفایی کامل است و زمان مناسبی برای بازدید از این منطقه است.

جولای: اگر علاقه مند به بازدید از کوهستان هستید، جولای زمان عالی سال است. همچنین زمان محبوب کوه نوردی در این کوه ها است.

اکتبر: برای بازدید از جمهوری آذربایجان، از سفر در گرمای شدید تابستانها جلوگیری کنید. اکتبر بهترین زمان برای بازدید از آذربایجان است زیرا هوا بسیار مطبوع و دلپذیر است.

  • باکو


    • باکو واقع در ساحل غربی دریای خزر، پایتخت جمهوری آذربایجان است.…

    • ادامه مطلب