کیپ تاون

کیپ تاون Cape Town

کیپ‌تاون مشهور به شهر پایتخت پارلمانی آفریقای جنوبی، یکی از زیباترین شهرهای آفریقای جنوبی با طبیعت وحشی زیبا سالانه هزاران گردشگر را به آفریقای جنوبی می‌کشاند. شهر کیپ‌تاون در برابر پس‌زمینه‌ی کوه نمادین و خلیج کبود رنگ تیبل قرار دارد. خلیج تیبل یکی از معروف‌ترین خلیج‌های آفریقای جنوبی است که خوک‌های آبی و کوسه‌های سفیدش شهرت جهانی دارند. این شهر ساحلی، شهری محبوب از دیدگاه گردشگران است.

نام کیپ‌تاون از ابتدا کیپ‌تاون نبوده و از آن به‌عنوان سرزمین طوفان‌ها یاد شده است. در بسیاری از افسانه‌های محلی این شهر به‌عنوان شهری خروشان شناخته شده که دریای آن همیشه مواج و بادهای سهمگین در حال وزش است. پس از گذشت چندین قرن کیپ‌ تاون با نام شهر امید خوانده می‌شد و دلیل این نام‌گذاری وجود قلعه امید در قرن ۱۷ بوده است.

کیپ تاون علاوه بر طبیعت، از نظر هنر و طراحی شهری هم بی‌نظیر است. ساختمان‌هایی با نماهای رنگارنگ و نقاشی‌های دیواری رستوران‌ها و کافه‌ها و طراحی‌های بی‌نظیر ساختمان‌ها و خیابان‌های مختلف شهر، همگی گواه این مدعا است. تنوع فرهنگی و فرهنگ بومی از دیگر دلایل جذابیت کیپ تاون است. در این شهر از هر دین و آیین و از هر نژادی از سراسر دنیا، کسانی زندگی‌ می‌کنند که فرهنگ و آداب و سنن‌شان تاثیری غیرقابل‌انکار بر شهر گذاشته است.

آب و هوای کیپ تاون 

کیپ تاون آب و هوای گرم مدیترانه‌ای دارد. زمستان‌های معتدل و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک از ویژگی‌های آب و هوایی آن است. بهترین زمان سفر به کیپ تاون از اواخر ژانویه تا اوایل آوریل است و تقریبا زمانی که تابستان‌ها گرم و خشک شهر پایان می‌یابد. فاصله‌ی زمانی بین دسامبر و فوریه محبوب‌ترین زمان برای تعطیلات ساحلی است.

بهترین زمان سفر

اگر می‌خواهید پیاده ‌روی در طبیعت و کوه‌ نوردی را تجربه کنید ، بهترین زمان سفر از اواخر آوریل تا اوایل ژوئن است یعنی وقتی که روزها صاف و آفتابی و خشک است و برای پیاده‌گردی در طبیعت مناسب است ، میانگین دمای هوا در زمستان بین 5 تا 18 درجه سانتیگراد است و میانگین بارش سالانه 515 میلی متر است؛  تابستان از اوایل دسامبر تا مارس ادامه دارد و هوا نسبتا گرم است و میانگین دمای هوا بین 16 تا 26 درجه سانتیگراد است ولی از اکتبر تا آوریل هوای گرم و خشک را تجربه می‌ کند و فاصله‌ زمانی بین دسامبر و فوریه محبوب ‌ترین زمان برای تعطیلات ساحلی میان گردشگران کیپ تاون است، در این مدت انتظار سواحل شلوغ را داشته باشید و شور و هیجانی که بر شهر حاکم است.

در کل بهترین زمان برای سفر به کیپ تاون از اواخر ژانویه تا اوایل آوریل است. تقریبا زمانی که تابستان‌ ها گرم و خشک شهر پایان می ‌یابد و اگر دوست دارید در طول سفر خود تماشای نهنگ‌ها را تجربه کنید ، بهترین زمان برای سفر شما به پیک تاون از جولای تا سپتامبر است وقتی که نهنگ ‌های مهاجر جنوبی به مناطق ساحل کیپ تاون می ‌رسند و گل‌ های وحشی رشد می‌ کنند و در ساحل غربی هوا نسبتا گرم است.

جاذبه های کیپ تاون

از دیدنی های کیپ تاون می‌توان به کوه تیبل (Table)، آسیاب ماسترت (Mostert’s Mill)، ساحل ویکتوریا و آلفرد (Victoria and Alfred Waterfront)، قلعه گودهپ، ساحل مویزنبرگ، باغ ملی گیاه شناسی کریستن بوش، چرخ و فلک کیپ ویل (Cape Wheel)، تالار اصلی کیپ تاون (Cape Town City Hall)، مزرعه کروکودیل ها (Crocodile Farm)، موزه دیسکریت سیکس (District six)، آکواریوم تو اوشنز (Two Oceans Aquarium)، ساحل کمپس بی (Camps Bay) و ساحل بلودرز (Boulders Beach) اشاره کرد.

اگر می خواهید در اطراف شهر کیپ تاون سیاحت کنید ، در مناطق و شبه جزیره های مجاور، جاذبه های زیادی برای دیدن و لذت بردن وجود دارند که اکثر گردشگران آفریقای جنوبی معتقدند گردش در طبیعت حفاظت شده Good Hope بسیار خاطره انگیر است. تاکستان های “Paarl” و ساختمان های باقی مانده از دوران استعمار واقع در درون Stellenbosch” ” نیز از بهترین جاذبه های تاریخی و دیدنی کیپ تاون محسوب می شود؛  رستوران های شهر کیپ تاون فراوان و نیز عالی هستند ، اما شهری در همسایگی کیپ تاون به نام “Franschhoek   “به مرکز آشپزی آفریقای جنوبی مشهور است و گردشگران بسیاری را از مناطق دور و نزدیک به خود جذب میکند.

هرچند نباید از این نکته غافل شد که این شهر محبوب و دوست‌داشتنی، ممکن است برای بسیاری از مسافران و گردشگران شهری گران و پرهزینه باشد، ولی حضور در آن و تماشای دیدنی‌هایش و گشتن در نقطه‌ نقطه‌ی خاک این ناحیه از آفریقا، باز هم ارزش یک بار حضور را خواهد داشت و همین جاذبه‌های منحصربه‌فرد این شهر باعث شده است تا برای شانزدهمین بار، توسط گردشگران و توریست‌ها به عنوان شهر برتر گردشگری آفریقای جنوبی و خاورمیانه، برگزیده شود.