پکن

  • کشور: چین
  • جمعیت: 21,542,000
  • پیش شماره تلفن: 10 86+
  • منطقه زمانی: GMT+8
  • ساعت به وقت محلی :

پکن، یک کلان شهر در شمال چین و پایتخت چین است. از غرب با دریای بوهای (در فاصله 70 مایلی (102 کیلومتری))، از شمال و غرب و جنوب با استان هبی Hebei و از یک بخش کوچک در شرق و جنوب شرق با تیانجین Tianjin هم مرز است. این شهر یک قطب اصلی حمل و نقل است و ده ها راه آهن، جاده و بزرگراه از داخل این شهر عبور می کنند. همچنین مقصد بسیاری از پروازهای بین المللی ورود به چین است. این مرکز به عنوان مرکز سیاسی، آموزشی و فرهنگی چین در نظر گرفته می شود.

با سابقه بیش از 3000 سال، بخشی جدایی ناپذیر از تاریخ چین بوده است. بنظر می رسد بنای بزرگی وجود ندارد که حداقل دارای اهمیت تاریخی ملی نباشد. پایتخت چین حدود 850 سال است که یکی از چهار پایتخت بزرگ باستانی چین است و شگفت انگیز ترین مجموعه جاذبه های چین را ارائه می دهد. هیچ شهر دیگری در این کشور مسافران بیشتری را به خود جلب نمی کند.

همانطور که گفته می شود، کسی که نتواند به دیوار بزرگ چین برسد، یک قهرمان واقعی نیست. بدون بازدید از دیوار بزرگ، هیچ سفری به این شهر یا کشور کامل نیست. دیوار بزرگ چین مجموعه ای از استحکامات سنگی و خاکی در شمال چین است که بین قرن 5 و 16 قبل از میلاد برای محافظت از مرزهای شمالی در برابر حملات Xiongnu در طول سلسله های مختلف ساخته، بازسازی و نگهداری می شود. دیوار بزرگ، با بیش از 2000 سال سابقه، یکی از شگفت انگیزترین شاهکارهای کار بشر است

در قلب این شهر، شهر ممنوعه واقع شده است، جایی که امپراطوران سلسله مینگ و چینگ، بزرگترین مجتمع کاخ در جهان را دارند. شهر ممنوعه همچنین با مجموعه های امپریالیستی از هنر چینی میزبان موزه قصر است. به هر حال، شهر ممنوعه یک مکان دیدنی در شهر است. 

بیش از 7000 کوچه در سطح شهر پراکنده است که هر کدام داستانی برای گفتن دارند. این خطوط باریک در قسمتهای قدیمی پیچیده می شوند و موزه ای در فضای باز تشکیل می دهند که با خوشحالی می توانید ساعت ها بی هدف بگردید. برای تجربه پکن قدیمی، یک تور هوتونگ Hutong ضروری است.

شهر قدیمی پکن فوق العاده و شگفت انگیز است در حالی که شهر جدید پکن فوق العاده و مهیج است. اصلاحات اقتصادی و آماده سازی بیست و نهمین دوره بازی های المپیک سرعت و مقیاس تغییرات را تسریع کرده و از شهر با احساس مدرنیته سازگار شده است. این شهر امروزه ترکیبی بی پایان از تئاترها، دیسکوها، کافه ها، مراکز تجاری، انواع رستوران ها و مراکز خرید ارائه می دهد که بازدید کنندگان را به وجد می آورد.

پکن دومین شهر بزرگ چین بعد از شانگهای است.

798 Art District، مرکز نمایشگاه هنر مدرن چین ، میزبان سالانه 798 جشنواره هنری است. جشنواره بین المللی موسیقی در سال 1998 آغاز شد و هر سال در این شهر برگزار می شود. این شهر با داشتن بیش از صد مرکز خرید از جمله مناطق خرید سنتی مانند Wangfujing ، Qianmen Dashilan و Xidan و مناطق جدید تجاری مانند Guomao ،Oriental Xin Tian Di و میدان Zhongguancun از جذابیتی خاص برخوردار است. اگر لباس بین المللی را جستجو می کنید، نمی توانید Xiushui و Yaxiu را از دست دهید.

این شهر دارای کافه های خیابانی با چراغ های نئون رنگارنگ است که دوستداران شب را فرا می خواند. علاوه بر این، بازدید کنندگان می توانند شبانه به گوش دادن به اپرای پکینگ Peking بروند. اپرای Peking نوعی تئاتر سنتی چینی است که ترکیبی از موسیقی، اجرای آواز، تقلید، رقص و آکروباتیک است.این اپرا در پایتخت بسیار محبوب است و به عنوان یکی از گنجینه های فرهنگی چین در نظر گرفته شده است.

هفتصد سال پیش، مردم که از توصیف غیرقابل باور مارکوپولو که درباره چین  گفته بود شگفت زده شدند و از او پرسیدند که آیا داستان های او صادق است؟ وی پاسخ داد: آنچه به شما گفتم حتی نیمی از آنچه دیدم نبود. در واقع، آنچه در بالا ذکر شد، تنها بخشی از این شهر است که در انتظار بازدید کنندگان از سراسر جهان است.

آب و هوای پکن و بهترین زمان برای مسافرت

آب و هوا پکن به عنوان “موسمی قاره ای” تعریف می شود. این شهر از چهار فصل تشکیل شده است. بهار و پاییز بهترین زمان برای اقامت در پکن به ویژه در ماه های آوریل، مه، سپتامبر و اکتبر است.

پاییز بهترین زمان برای بازدید از پکن محسوب می شود زیرا آسمان روشن است و هوا بسیار مطلوب است. این چهار فصل در پکن با یک بهار معتدل، تابستان بارانی، پاییز روشن و زمستان های سرد و برفی مشخص می شود.

متوسط ​​دما در طول سال 12 است. سردترین ماه ژانویه است که متوسط ​​میانگین دما 4- درجه سانتی گراد می رسد و گرم ترین ماه جولای با دمای میانگین 26 درجه سانتی گراد است.

متأسفانه بهار و پاییز کوتاهتر از تابستان و زمستان است. اگرچه زمستان طولانی تر است، از این رو نباید مانع مسافرت به پکن شود زیرا گرمایش داخل خانه به طور گسترده ای در دسترس است. با این وجود، از آنجا که اختلاف دمای داخل و خارج از خانه بسیار زیاد است، مسافران باید با لباس گرم آماده شوند و یک کت ضخیم برای ماه های سرد سال توصیه می شود. در زمستان، تخفیف های ویژه نیز در نظر گرفته می شود.

میزان بارش سالانه در حدود 644 میلی متر است. دوره بدون یخبندان 180 روز است.