جیپور

جیپور که به شهر صورتی هند مشهور است، بزرگترین شهر و پایتخت ایالت راجستان است. جیپور که برای Hawa Mahal،  Jal Mahal،  Amer Fort ، Jantar Mantar و چندین مکان  دیدنی دیگر شناخته شده است، دارای داستانهای بیشماری است. هر مکان دارای تاریخچه خاص خود است و داستان ها و افسانه ها، آن را ویژه تر می کند.

جیپور نه تنها دروازه ایالت راجستان است، بلکه طبیعی ترین مکان برای شروع کشف جاذبه های چند وجهی این ایالت است. جیپور شهری نسبتاً جوان است که کمتر از سه قرن قدمت دارد. شهر جیپور در مرز شرقی کویر تار واقع شده است.

شهر جیپور به خاطر معماری و فرهنگ غنی اش مشهور است و به اندازه کافی برای جذب گردشگران از مناطق مختلف جهان حرف برای گفتن دارد. جیپور دارای قلعه های عظیم ، کاخ های باشکوه ، معابد نفیس و باغ های شگفت انگیز است.

جاذبه های داخل و اطراف شهر

قلعه آمیر Amer Fort: یکی از با شکوه ترین مناطق جیپور که در تپه های ناهموار در خارج از شهر ساخته شده است(قلعه کهربا). این نمونه ای از ترکیب جذاب معماری هندو و مسلمان است که با ماسه سنگ قرمز و سنگ مرمر سفید ساخته شده است. نقطه برجسته این قلعه Seah Mahal (کاخ آینه) آن است، کاخی که به خاطر مهارت آینه هایش مشهور است.

Bairath: این مکان بین جیپور و الوار (شهری در هند) قرار دارد که از زمان مهاباراتا دارای اهمیت است و گفته می شود که پانداواها یک سال از تبعید خود را در اینجا گذراندند. کاوش ها نشان می دهد که Bairathبخشی از امپراتوری Mauryan را تشکیل داد و به عنوان یک نهاد بودایی شکوفا شد.

کاخ شهر: در قلب شهر کاخ شهر واقع شده است، که اکنون یک موزه است به جز یک بخش آن که خانواده سلطنتی از سابق تا اکنون در آنجا زندگی می کنند. ستونهای مرمر سفید-خاکستری با نقوش گلدار در سنگهای طلا و سنگهای رنگی بر طاقهای این کاخ حک شده اند. همچنین در این موزه یک گالری هنری وجود دارد.

هاوا محل Hawa Mahal: مشهورترین دیدنی جیپور است. کاخ بادها که در سال 1799 ساخته شده در واقع برای خانواده سلطنتی در نظر گرفته شده بود تا نگاهی به زندگی روزمره شهر داشته باشند. 

قلعه Jaigarh: این یکی از معدود ساختارهای نظامی هند قرون وسطایی است که تقریباً دست نخورده حفظ شده است. این قلعه بر صخره ای قرار گرفته است که توسط کنگره (دندانه های بلای برج) های عظیم با راهروهای داخلی احاطه شده است. این قلعه شامل کاخ ها، یک انبار غذا، یک کارخانه توپ سازی به خوبی برنامه ریزی شده، چندین معبد، یک برج بلند و یک توپ بزرگ غول پیکر – Jain Ban که بزرگترین توپ در جهان است.

گیتور Gaitor: گیتور حدود 15 کیلومتر از جیپور فاصله دارد و به خاطر مقبره های حاکمان جیپور مشهور است. مقبره Sawai jai Singh  به خاطر حکاکی های ظریف و شکل زیبای آن برجسته است.