آگرا

آگرا، یک شهر عاشقانه در هند است که بخاطر عمارت مرمری “تاج محل” شناخته شده است. این شهر در ایالت Uttar Pradesh هند واقع شده است که دارای نقش برجسته ای در نقشه بین المللی به عنوان خانه تاج محل، یکی از هفت عجایب جهان است. علاوه بر تاج محل، آگرا برای قلعه آگرا و بنای فاتح پور سیکری، شهر ماسه سنگ های قرمز ساخته شده توسط امپراطور اکبر، نیز شناخته شده است. آگرا شهری قرون وسطایی است که در سواحل رودخانه یامونا Yamuna واقع شده است. 

آگرا یکی از پرجمعیت ترین شهرهای اوتار پرادش و بیست و چهارمین شهر پرجمعیت هند است.

آب و هوای آگرا

آگرا ، واقع در دشت Indo-Gangetic دارای آب و هوای نیمه گرمسیری است و تابستان های گرم و طولانی آن از آوریل تا سپتامبر ادامه دارد. ماههای موسمی از ژوئیه تا سپتامبر سالانه حدود 67 سانتی متر بارندگی را تجربه می کند. زمستان ها از نوامبر تا فوریه به طول می انجامد، دمای هوا در طول روز به طور متوسط حدود 24 درجه است، در حالی که دمای شب به 6 درجه سانتی گراد می رسد. بهترین ماه ها برای بازدید از آگرا، مارس، اکتبر و نوامبر است.

درجه هوای آگرا

آگرا یکی از شهرهای هند است که به دلیل داشتن یکی از گرمترین و سردترین شهرهای این کشور شناخته می شود. در تابستان ها، دمای شهر علاوه بر رطوبت بسیار زیاد، از 46 درجه سانتیگراد فراتر می رود. در طول روز تابستان، دمای شهر در حدود 46-50 درجه سانتی گراد تغییر می کند. زمستان های آگرا سرد است. حداقل دمای آگرا در زمستان گاهی اوقات به  2- یا 2.5- درجه سانتی گراد می رسد. بیشتر اوقات دمای هوا شهر در زمستان در حدود 6 تا 8 درجه سانتی گراد است.

مکان های دیدنی در آگرا:

تاج محل (یکی از هفت عجایب جهان): تاج محل یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری هند و مطمئناً محبوب ترین ایالت است. این جاذبه گردشگران زیادی از سراسر جهان را به خود جلب می کند. این اثر تاریخی باشکوه نماد نهایی عشق ابدی است که در سنگ مرمر سفید گرانبها تشکیل شده است. این بنای زیبا توسط امپراتور بزرگ مغول شاه جهان با یاد و خاطره دوست داشتنی همسر عزیزش ممتاز محل ساخته شده است. تاج محل در مرمر سفید خالص ساخته شده است. به نظر می رسد در ساعات اولیه صبح صورتی، در طول روز سفید و در زیر نور ماه طلایی رنگ است. تاج محل یکی از آرامگاههای بسیار مرتفع و زیبا در جهان است که یکی از شاهکارهای معماری مسلمانان هند و یکی از مکانهای عالی میراث جهان است.

قلعه آگرا: این قلعه پر زرق و برق که در سنگ ماسه قرمز ساخته شده است توسط امپراطور بزرگ مغول “اکبر” ساخته شده است. همچنین یک میراث جهانی یونسکو است. این مجموعه قلعه زیبا از لحاظ معماری دارای ساختمانهای زیادی در داخل است. مسجد مروارید، Diwan-E-Am، Diwan-E-Khas، کاخ جهانگیری، Khas Mahal، Shish Mahal، Musamman Burj و غیره از جاذبه های اصلی داخل مجموعه قلعه است.

مقبره ی اعتمادوالدوله: آرامگاهی زیبا است که توسط امپراطور مغول Noorjahan به یاد پدرش میرزا غیاث بیگ ساخته شده است. این بنای تاریخی که در کرانه سمت چپ رود یامونا قرار دارد، به دلیل زیبایی که دارد معروف است و به عنوان Baby Taj، تاج کوچک یا طرح تاج محل نیز خوانده می شود. فضای داخلی آن زیباتر از تاج محل است.

آگرا محل زندگی سه میراث جهانی یونسکو است : تاج محل، قلعه آگرا و بنای فاتح پور سیکری