چین (آسیا)

  • پایتخت: پکن
  • واحد پول: یوان
  • زبان رسمی: زبان ماندارین
  • شهرهای مهم: پکن، شانگهای، گوانگژو
  • جمعیت: ۱٬۴۱۷٬۰۰۰٬۰۰۰

جغرافیا:

چین چهارمین کشور بزرگ جهان پس از روسیه ، کانادا و ایالات متحده است. اگرچه چین بسیار بزرگ است ، اما فقط یک منطقه زمانی دارد. چین با مساحت 5،000 کیلومتر از شرق به غرب و 5،500 کیلومتری از شمال به جنوب، از بزرگ ترین کشورهای جهان است که دارای مناظر متنوعی است. قلمرو آن شامل کوه ها، ارتفاعات بلند، بیابان های شنی و جنگل های متراکم است. یک سوم مساحت این کشور از کوه تشکیل شده است. بلندترین کوه روی زمین ، کوه اورست ، در مرز بین چین و نپال قرار دارد. چین هزاران رودخانه دارد. Yangtze و Yellow Rivers از مهم ترین رودخانه های چین هستند. Yangtze با مسافت 6،300 کیلومتر، سومین رودخانه بزرگ جهان است.

قرن هاست که چین یکی از پیشرفته ترین تمدن ها بوده است که گنجینه های مهم علمی و هنری را به دست می آورد. سلسله های Xia و Shang به عنوان قدیمی ترین تمدن های این کشور محسوب می شوند. اکثریت مردم در مناطق شرقی این کشور زندگی می کنند، مناطق غربی جمعیت کمی دارند. اقیانوس آرام، مرزهای طبیعی را در شرق و جنوب شرقی و جنوب غربی کشور تشکیل می دهد. در غرب، هیمالیا قرار دارد که مرتفع ترین رشته کوه در جهان است.

بیشتر مناطق غربی کشور در فلات کوهستانی تبت قرار دارد. در حقیقت ، کوه ها اکثریت چشم انداز این کشور را تشکیل می دهند که بیش از 70٪ از مزارع را در خود جای داده است. این کشور عظیم دارای مناطق مختلف آب و هوایی مختلف از مناطق گرمسیری گرفته تا مناطق قطبی است. در شمال ، بیابان وسیع گبی (Gobi Desert) واقع شده است. کویرها حدود 20٪ از کشور را تشکیل می دهند.

طولانی ترین رودخانه چین رودخانه یانگ تسه Yangtze با طول بیش از 3300 کیلومتر است. همچنین طولانی ترین رود آسیا است. پل Hongkong to Zhuhai-Macao در اکتبر 2018 افتتاح شد که طولانی ترین پل عبور از دریا در جهان است. صحرای گبی که تا چین و مغولستان امتداد دارد بزرگترین صحرای آسیا است.

این کشور دارای 23 استان از جمله جزیره تایوان است. تایوان که ارز و دولت خاص خود را دارد و رسما نیز به آن “جمهوری چین” گفته می شود، توسط چین به عنوان یک استان سرکش دیده می شود و توسط سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل شناخته نمی شود. هنگ کنگ و ماکائو در جنوب چین مناطق ویژه اداری هستند که دارای استقلال خاصی هستند.

دولت چین در سال 2016 سیاست یک فرزند را برداشته بود ، اکنون والدین چینی مجاز به داشتن دو فرزند هستند.

چین با 14 کشور مرز مشترک دارد. کشورهای هم مرز با چین عبارتند از: روسیه ، مغولستان ، قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، پاکستان ، هند ، بوتان ، نپال ، میانمار، لائوس ، ویتنام و کره شمالی (آنها را در نقشه زیر مشاهده خواهید کرد).

نقشه چین

مردم و فرهنگ:

چین، با جمعیت 1.4 میلیارد نفری، بیش از هر کشور دیگری، روی کره زمین جمعیت دارد. حدود یک سوم جمعیت در شهرها و سایر مردم در ییلاقات و روستاها زندگی می کنند. هنر و صنایع دستی در این کشور سابقه طولانی دارد. هزاران سال پیش چینی ها اولین کسانی بودند که از ابریشم ، یشم ، برنز ، چوب و کاغذ برای خلق هنر استفاده کردند. نوشتن هنرمندانه به نام “خوشنویسی”، در چین اختراع شده است. بخش عمده ای از اعتقادات و فلسفه های مدرن چین، مبتنی بر آموزه های یک مقام دولتی است که نزدیک به 3000 سال پیش، زندگی می کرده است. کنگفوزی که به کنفوسیوس نیز مشهور است، ارزش هایی زیادی از جمله اخلاق ، مهربانی و تعلیم را به مردم آموخت.

سال نو چینی که سال جدید قمری نیز نامیده می شود ، بزرگترین جشن در تقویم چین است. تقویم چینی از پایان ژانویه / اوایل فوریه هر سال آغاز می شود. 

چین یکی از قدیمی ترین فرهنگ های کره زمین است و به همه نوع هنر ، ادبیات ، معماری ، مهندسی و … کمک های مشهور کرده است. مخاطبان غربی بیشتر با معماری این کشور ، به ویژه دیوار بزرگ چین (که برخلاف تصور عامه ، با چشم غیر مسلح از فضا قابل دیدن نیست) بیشتر آشنا هستند. گذشته از استحکامات، معماری چینی ویژگی های معروف بسیاری دارد.

اقتصاد:

از آنجا که Deng Xiaoping ایدئولوژی جدید و اصلاحات بازار را در اواخر قرن بیستم به وجود آورد ، این کشور شاهد رشد اقتصادی مداوم و سریع بوده است. اکنون چین اولین یا دومین اقتصاد بزرگ جهان است. چین بزرگترین صادر کننده کالا در جهان و دومین وارد کننده بزرگ جهان است. چین، از نظر اقتصاد جهانی با ایالات متحده رقیب است و پیش بینی می شود شاهد افزایش رقابت باشد. چین همچنین در توسعه و به کارگیری منابع انرژی تجدیدپذیر تمیز، اقدامات گسترده ای را انجام داده است.


لینک های مرتبط:

شهر فنگ هوانگ ؛ زیباترین شهر باستانی چین
بهترین مقاصد سفر در اروپا در سال 2019
اسپانیا؛ یک کشور باشکوه و یک مقصد مورد علاقه گردشگران
ایتالیا؛ کشور دیدنی های اعجاب انگیز

 

شهرها:

گروه: