باکو

باکو واقع در ساحل غربی دریای خزر، پایتخت جمهوری آذربایجان است. باکو بزرگترین شهر و مهمترین مرکز فرهنگی و تجاری قفقاز است. باکو علاوه بر اینکه یکی از مهمترین مراکز صنعتی، تجاری و فرهنگی کشور است، به عنوان یک شهر بندری نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. اکثر ساکنان این شهر آذربایجانی ها هستند. سالهای گذشت تحت حاکمیت عرب، عثمانی و روسیه یکی از بزرگترین دلایل غنی سازی این شهر از نظر میراث فرهنگی است.

باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، در سواحل غربی دریای خزر واقع شده است. همسایگان آن ایران در جنوب، ارمنستان در غرب، گرچستان در شمال غربی و روسیه در شمال است.

بهترین زمان برای سفر به باکو:
بهترین زمان برای بازدید از باکو ماه آوریل، مه، سپتامبر و اکتبر است. در بهار، دمای هوا از 20 درجه سانتی گراد تا 30 درجه سانتی گراد است. در دوره تابستان، کل کشور دارای آب و هوای خشک و گرم است. مخصوصاً ماه های جولای و آگوست بسیار گرم هستند. سفر در این شهر به دلیل گرمای زیاد ممکن است دشوار باشد. در مناطقی در امتداد دریای خزر آب و هوای معتدل مشاهده می شود. آب و هوای معتدل به تدریج جای خود را به آب و هوای قاره ای واگذار می کند. هوای معتدل در باکو حاکم است.

اگر قصد دارید تعطیلات در زمستان داشته باشید، به خاطر داشته باشید که هوا می تواند خیلی سرد باشد. دما در دسامبر و مارس از 2 درجه سانتی گراد تا 7 درجه سانتی گراد است. شدیدترین میزان بارش در نوامبر رخ می دهد. این شهر که اخیراً در گردشگری زمستانی گام های چشمگیری داشته است، برای بازدید کننده هایی که به دنبال مسیرهای جایگزین اسکی هستند، فرصت های متفاوتی را ارائه می دهد.

جشنواره ها

برخی از جشنواره های مهم برگزار شده در باکو به شرح زیر است.

مارس – جشن های نوروزی
آوریل – جشنواره قره قارایف Qara Qarayev (جشنواره بین المللی موسیقی معاصر)
ماه مه – روز رز
ژوئن – روز ملی نیروهای مسلح
آگوست – جشنواره بین المللی موسیقی گابالا Gabala
سپتامبر – جشنواره بین المللی موسیقی اوزییر حاجیبیوف Uzeyir Hajibeyov
اکتبر – جشنواره جاز باکو 
دسامبر – جشنواره بین المللی رودروپویچ Rostropovich

حمل و نقل در باکو

اتوبوس ها ، متروها ، مینی بوس ها و تاکسی ها اغلب در حمل و نقل شهری باکو استفاده می شوند. هیچ سیستم کارتی برای اتوبوس ها و مینی بوس های باکو وجود ندارد. تاکسی ها معمولاً تاکسی متر ندارند. بنابراین، مذاکره و چانه زنی در مورد قیمت هنگام استفاده از تاکسی مفید است. علاوه بر تاکسی، در باکو می توانید از کرایه اتومبیل نیز استفاده کنید.

حمل و نقل به فرودگاه های باکو

می توانید از طریق فرودگاه بین المللی حیدر علی اف، در 20 کیلومتری شمال شرقی باکو، با تاکسی یا خدمات شاتل فرودگاه به مرکز شهر بروید.

مکانهایی برای بازدید در باکو

باکو که در سواحل غربی دریای خزر تأسیس شده است دارای بسیاری از بناهای تاریخی است. در باکوی نفت خیز، مکانهای بسیاری با بناهای معماری معاصر ساخته شده پس از استقلال وجود دارد که ارزش بازدید را دارد.

Icheri Sheher (شهر قدیمی)

Icheri Sheher منطقه ای است که مسافران می خواهند در لیست مکان های بازدید از باکو اضافه کنند، زیرا شامل بسیاری از بناهای تاریخی است. شهر قدیمی، که از دوره پارینه سنگی به عنوان شهرک سازی استفاده شده است  پس از آنکه در سال 2000 در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت، در سال 2003 به عنوان یکی از میراث جهانی در معرض خطر پذیرفته شد. بیش از پنجاه ساختمان تاریخی وجود دارد که می توانید در بازدید از شهر قدیمی مشاهده کنید.

کاخ شیروانشاه Palace of the Shirvanshahs

کاخ شیروانشاه که به عنوان یکی از مهمترین نمونه های معماری محلی در نظر گرفته می شود، در دوره ابراهیم حلیل الله، پادشاه سلسله شیروانشاه ساخته شد. اکنون این کاخ به عنوان موزه خدمت می کند. این موزه که می توانید هر روز هفته بین ساعت 10 تا 18:00 از آن بازدید کنید، دارای بخش های مختلفی از قبیل مقبره، مسجد و حمام ترکی است. علاوه بر متعلقات پادشاهان، شیشه های رنگ آمیزی، فرش و کارهای دست ساز نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

برج های شعله

برج های شعله، یکی از بلندترین ساختمان های باکو است که شامل 3 برج است که به عنوان دفاتر، اقامتگاه ها و هتل ها استفاده می شود. تقریباً 350 میلیون دلار برای این ساختمان هزینه شده و در 6 سال به اتمام رسیده است. تصویر بی نظیر برجها مهمترین ویژگی ساختمان است که در میان نمادهای باکو در نظر گرفته شده است. تصویری که از سطح بیرونی ایجاد شده است و با 10 هزار چراغ LED پوشانده شده است، این شهر را مانند یک شعله بزرگ در غروب روشن می کند.

فرهنگسرای حیدر علی اف

فرهنگسرای حیدر علی اف که توسط معمار مشهور Zaha Hadid طراحی شده است در سال 2012 به بهره برداری رسید. در 89 سالگی حیدر علی اف باز شد و ساختمان دارای سالن های کنسرت، گالری های هنری، موزه و کتابخانه است. مرکز حیدر علی اف که حامل امضای Saffet Kaya Bekiroglu در طراحی جزئیات است، به مکانی محبوب در باکو تبدیل شده است.

یانار داگ (کوه آتش)

جرقه ای زده شد و تپه کوچکی در یکی از نقاطی که منابع عظیم گاز طبیعی آذربایجان در زمین بود، شروع به سوختن کرد. به دلیل تخلیه مداوم گاز، همچنان در باران، برف و انواع و اقسام شرایط آب و هوایی می سوزد. با تأثیر فشار در منبع گاز در حال سوختن مداوم، گاهی اوقات شعله ها می تواند به 3 متر برسد. با اتوبوس های خارج از مرکز شهر می توانید به راحتی از این منطقه بازدید کنید.

موزه فرش ملی آذربایجان

موزه ملی فرش آذربایجان که عنوان نخستین و بزرگترین موزه فرش ماشینی جهان را در خود جای داده است، در سال 1967 تحت رهبری فرش ساز و نقاش لتیف کریموف  Letif Kerimov تأسیس شد. بیش از 6000 تابلو فرش در موزه واقع در خیابان میکاییل هسینوف Mikayil Hüseynov نمایش داده شده است. فرش های جمع آوری شده از مناطق مختلف آذربایجان طبق ترتیب زمانی و محل تولید طبقه بندی می شوند.

موزه ملی تاریخ آذربایجان

موزه ملی تاریخ آذربایجان، که در سال 1920 تأسیس شد، از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بزرگترین موزه آذربایجان، جایی که آثار باستانی و  باستان شناسی از دوره های اول کشور جمع آوری شده، میزبان مجموعه ای از تقریباً 300000 قطعه است.

برج دوشیزه Maiden

برج دوشیزه به طول 27 متر، که تصور می شود یک معبد باستانی زرتشت است، در قرن دوازدهم ساخته شده است. این برج که تاریخ آن در داستانهای مختلفی گفته شده است، در قرن 18 و 19 به عنوان فانوس دریایی مورد استفاده قرار گرفت. ساختمان 8 طبقه در قسمت جنوب شرقی شهر قدیم،امروزه خانه فروشندگان سوغات است. اگر به بالای برج صعود می کنید، می توانید از بندر، ساحل و ساختمان های تاریخی شهر قدیمی عکس بگیرید.

اقامت در باکو:

باکو میزبان میهمانان خود عمدتا در مناطق قدیمی شهر، میدان بایراک و خیابان نظامی است.

در باکو چه چیزی بخوریم؟

غذا و فرهنگ آشپزی آذربایجان حاوی تمام غنای جغرافیایی است که در آن واقع شده است. سوپ، کباب و دسر از برجسته ترین غذاهای آذربایجانی است. فرهنگ غذاهای آذربایجانی به ویژه تحت تأثیر غذاهای قفقازی، ترکی، ایرانی، عربی، چینی و هندی قرار گرفت.

غذاهای باکو

بدون مزه کردن این طعم ها در باکو برنگردید.

Lavangi، Piti، Dolma، Qutab، Kebab، Fisinjan، Dushbara

رستوران های باکو:

Elvet Steakhouse
Paul’s Baku Steakhouse
Sumakh
Nergiz Restaurant
Da Massimo

خرید در باکو: بهترین سوغاتی برای خرید

خیابان نظمای قطعاً در لیست علاقه مندان خرید است که می خواهند سوغاتی در باکو بخرند. بسیاری از فروشگاه های بوتیک و مراکز خرید وجود دارند که می توانید در خیابان 3.5 کیلومتری که برای تردد وسایل نقلیه بسته است، اقدام به خرید کنید.

زندگی شبانه در باکو

زندگی شبانه در باکو کاملاً رنگارنگ است. مرکز زندگی شبانه باکو در شهر قدیمی و میدان چشمه در نزدیکی خیابان نظامی واقع شده است.

چیزهایی که باید قبل از بازدید از باکو بدانید

ترکی، آذربایجانی و روسی در این کشور صحبت می شود.
کارت های اعتباری به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند اما در بعضی از نقاط پول نقد نیز لازم است.
استعمال دخانیات معمولاً در فضاهای بسته مجاز است.
در باکو که به عنوان شهر بادی نیز شناخته می شود، وزش باد شدید در طول سال مؤثر است.